Pověst amerického dobrodruha Buffalo Billa už za jeho života dostihla i české země. A nejen pověst: na jaře a v létě 1906 vystupovala ve střední a východní Evropě včetně šesti měst na Moravě a ve Slezsku jeho Buffalo Bills Wild West Show přepravovaná třemi vlaky a čítající stovky lidí a koní. Jaká byla legenda i skutečný život tohoto muže, ale zejména to, jak probíhala zdejší vystoupení, popisuje kniha Když u nás byl Buffalo Bill.
Diváci viděli samotného šéfa střílejícího ze sedla cválajícího koně, indiánské bojovníky a jejich ženy a děti, kovboje i cow-girls, kurýry Pony Expressu, ale také samuraje, Araby, Mexičany i jezdce z ruských stepí; prostě představitele Ameriky, Asie, Orientu, Afriky i Evropy. Na naše území výprava zamířila z Podkarpatské Rusi, kde ji vítala pestrá směs: úředníci v bílých límečcích, rusínští venkované i ortodoxní Židé. Neméně byli ovšem udiveni i američtí návštěvníci, kteří byli v Evropě pravděpodobně poprvé, a místa, kde se nacházeli, si situovali spíše na pomezí Asie.
Co si Rusíni a Moravané o jejich westernových výjevech mysleli? Přestože vidět indiány byl tehdy neopakovatelný zážitek, kupodivu nebyli jen uchváceni. Autoři soudí, že část je vnímala jako romantiku a zhmotnělý mýtus, ale další jako byznys a humbuk zastírající historii. Podobně ambivalentní byly postoje novinářů; objevila se i obvinění, že celá show je jen trápením zvířat. Nicméně širší úvahy o různých podobách exotiky, zárodcích amerikanizace či kulturní globalizace…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu