Osamělost je nová obezita
Čerstvé výzkumy z ní viní dědičnost a program pro přežití v divočině
Svět má novou zdravotní hrozbu – osamělost. Podle některých studií představuje větší riziko onemocnění a předčasného úmrtí než obezita a dá se srovnat s kouřením patnácti cigaret denně. A protože se stárnutím populace a rozpadem tradičních rodin osamělých lidí epidemicky přibývá, vědci se začínají donedávna přehlíženému fenoménu čile věnovat. Tady je pár zjištění z nedávné doby.
Trocha genetiky
Osamělost je subjektivní pocit – zatímco jednomu člověku mohou k sociální spokojenosti stačit dva přátelé, které vídá jednou za měsíc, jiný ve stejné situaci strádá. Vědci z lékařské univerzity v San Diegu si proto položili otázku, do jaké míry je dispozice k drásavým pocitům izolace dědičná.
Prošli zdravotní a genetickou dokumentaci 10 760 lidí nad padesát let, kterou nedávno sesbírali jejich kolegové, odborníci na stárnutí. K dispozici měli i odpovědi z dotazníků, týkající se mimo jiné pocitů osamělosti. Z analýzy vyplynulo, že dispozice k pocitům izolace je mírně dědičná, zhruba z pětiny. Není ovšem daná jedním konkrétním genem, jak se domnívaly některé předchozí teorie, jež za pachatele považovaly geny regulující tvorbu hormonů nálady. Jde spíše o soubor více genetických předpokladů, který je mimochodem pro osamělost stejný jako pro neurózu, mírnou depresi a částečně i schizofrenii.
Jiný výzkum z letošního roku upřesňuje známý fakt, totiž že osamělost škodí zdraví. Britští lékaři prošli celkem 23 studií z minulosti zahrnujících zdravotní záznamy a údaje o sociální…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu