0:00
0:00
Svět19. 4. 20088 minut

Společně proti barbarům

Hněv řadových Číňanů ovšem míří v posledních týdnech i na jiné zahraniční novináře, kteří prý ve světě pošpiňují obraz jejich vlasti. Na webu se objevily e-mailové adresy a čísla mobilních telefonů především amerických reportérů. Těm teď chodí třeba i SMS vyhrožující smrtí.

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Komunismus je mrtvý, ať žije národ.(Čínští demonstranti v San Frenciscu, letošní duben) - Autor: ISIFA Autor: Respekt
↓ INZERCE

Zpravodaj Českého rozhlasu v Číně dostal nedávno nečekaný e-mail od svého známého. „Bude lepší, když se již nebudeme stýkat. Jen lžete a pomlouváte, navíc se zastáváte těch špinavých Tibeťanů,“ stálo v něm krátce. Potom už žádné rozloučení, jen podpis. Autorem ovšem nebyl zasloužilý straník. Podpis patřil mladému vysokoškolákovi, studentovi prestižní školy, se kterým si zpravodaj chodíval pravidelně do kaváren vyprávět zážitky a diskutovat o společném koníčku – italské renesanci, která mladého Číňana zaujala během studia v Evropě. Teď ale přátelství zjevně skončilo – kvůli mezinárodní kritice čínského počínání v Tibetu.

Hněv řadových Číňanů ovšem míří v posledních týdnech i na jiné zahraniční novináře, kteří prý ve světě pošpiňují obraz jejich vlasti. Na webu se objevily e-mailové adresy a čísla mobilních telefonů především amerických reportérů. Těm teď chodí třeba i SMS vyhrožující smrtí.

Výmluvný je i pohled na internet. Čínští blogeři a internetoví diskutéři nerozumí ani celosvětovým sympatiím vůči Tibetu, ani protestům doprovázejícím „cestu harmonie“ olympijské pochodně kolem světa, ani debatám o politickém bojkotu zahajovacího ceremoniálu letních her. Na webových fórech se spíše projevuje frustrace z toho, jak svět Číně nerozumí nebo nechce rozumět. „Čína je příliš měkká a slabá, proto nás teď všichni šikanují,“

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc