Horký návrat Tálibánu
Relativní klid po pádu Tálibánu přetrval tři roky. Teď situace začíná zase připomínat válku.
Příběh první. Uprostřed zaprášeného města Giru 175 kilometrů jihozápadně od metropole Kábulu se z ničeho nic objevuje několik skupin chlapíků s kalašnikovy. Snadno se dostávají do kanceláře okresního hejtmana, zabíjejí osazenstvo a pak satelitním telefonem předávají zprávu, že „svatí válečníci ovládli okres na jihu Afghánistánu“. Vzápětí někam mizí, aby se vyhnuli konfrontaci s vojenskými jednotkami NATO.
Příběh druhý. Do autobusu s policejními instruktory skáče na ulici v Kábulu nenápadný muž. Tahá za šňůrku pod košilí, vyhazuje se do vzduchu a taky všechno kolem sebe. Obrovský zmatek, z vozu je ohořelá kostra, 35 mrtvých včetně cizinců.
Příběh třetí. Po rušné silnici projíždí kolona amerických vojáků, když exploduje pouliční nálož. Výbuch ničí jedno z vozidel, kromě škrábanců se nikomu z Američanů nic nestalo. Stejně ale ve zmatku pálí kolem sebe. Výsledkem jsou tři zabití civilisté a opět o něco více nenávisti na straně místních. Takhle vypadá v těchto dnech Afghánistán.
K příbuzným s kalašnikovem
Relativní klid po pádu Tálibánu přetrval tři roky. Teď situace začíná zase připomínat válku. Podle statistik Human Rights Watch zahynuly jen za minulý rok 4000 lidí, čtvrtinu tvořili civilisté. V minulém roce provedli povstalci 140 sebevražedných atentátů, tedy víc než v Iráku, přitom dřív byl v Afghánistánu mučedník s výbušninou na těle neznámým fenoménem. Pro…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu