2006/32
Domov
Přiznej se, kolik máš doma igelitek
Tomáš Pavlíček
Někdejší symbol „kapitalistického luxusu“ a bezstarostných nákupů je ohrožen. Stoupající ceny ropy ovlivňují kdeco a jednou z obětí možná bude stará dobrá igelitová taška. Že by tedy jedna z prvních ropou vyvolaných „zelených revolucí“ vystrčila růžky právě v proklínaném ráji konzumu?
Před 15 lety
Respekt
V prázdninový čas před patnácti lety vyhlásilo chorvatské ministerstvo zdravotnictví přechod na válečný systém.
Recidivistou snadno a rychle
Kateřina Mahdalová
Jednostrannou černobílou kopií tisícikorunové bankovky zaplatil v hospodě. Když si číšnice promnula oči, zavolala policii, a ta si pro něj přijela.
40procentní muž v akci
Ondřej Kundra
Nejvyšší kontrolní úřad byl dva a půl roku bez šéfa a bez autority. Teď, po osmi měsících úřadování nového šéfa Františka Dohnala, se to trochu lepší.
Jeden den v životě
David Mervart
Budím se na ostrově, v hodinu, k jaké bych se raději nehlásil, neboť nikdo v běžném civilním povolání by mi ji neodpustil.
O Blairovi? Já? Nikdy
Silvie Lauder
Příběh mladého ministra financí Bohuslava Sobotky ukazuje, jak se v posledním roce mění celá sociální demokracie.
Ekonomika
Komentář
Chceš propagandu? Dej si inzerát
Marek Švehla
V Česku na nás z novin čím dál častěji vykukuje nebezpečný zvyk. Je na čase se mu bránit. Ten zlozvyk se jmenuje články politiků.
Jak ke psům, tak k lidem
Zbyněk Petráček
Hromadné zabíjení zvířat není nic bytostně čínského, jen v Číně to s sebou nese speciální poselství.
Kdo by tu nechtěl vládnout
Luboš Palata
Jiří Paroubek - stejně jako loni Gerhard Schröder - prohlásil, že i po prohraných volbách bude premiérem. Zatímco v Německu bylo už po pár týdnech jasné, že vládu mít budou, v Česku po dvou měsících není jasné vůbec nic, snad jen předčasné volby.
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Na princip toho, co známe a běžně používáme jako informační dálnici či elektronický vesmír, přišel Tim Berners-Lee již v roce 1980.
OSN, lži a příměří
Zbyněk Petráček
Je to zvláštní válka. Žádná vláda ji takto otevřenou nechtěla, ale běží již čtvrtý týden. Každý si přeje příměří, ale to se stále odkládá. Tak vyznívá boj mezi Hizballáhem a Izraelem. Jak tomu rozumět?
Kultura
Co se děje ve světě
Jaroslav Pašmik
Americkému sochaři a filmaři Matthewovi Barneymu probíhá retrospetiva v Muzeu moderního umění v San Francisku.
Událost v divadle
Lukáš Jiřička
Na scéně jihočeského kláštera Zlatá Koruna u Českého Krumlova vystoupil pražský Minor s představením Bruncvík v režii Jana Jirků.
Králi se neodmlouvá
Markéta Pilátová
Kniha novináře a spisovatele Miguela Sousy Tavarese Rovník se před čtyřmi lety stala v Portugalsku bestsellerem. Nedávno vyšla také česky.
Každý to rád s Deppem
Petr Třešňák
Druhé pokračování Pirátů z Karibiku letos v létě zcela ovládlo světové biografy – jen ve Spojených státech stihlo během prvního promítacího víkendu vydělat 135 milionů dolarů.
Knihy chtějí na vzduch
Bára Procházková
Svět si našel novou zábavu. Necháte své knihy nebo fotografie ležet na lavičce v parku a pak na internetu sledujete, jak se jim daří.
Strach a hnus v Komedii
Barbora Uhlířová
V Divadle Komedie vznikla unikátní scéna zaměřená na současné světové drama, která se nebojí experimentů ani kontroverzních témat a účastní se předních zahraničních festivalů.
Zahraničí
Odstavte reaktory
Zbyněk Petráček
Sotva se začalo hovořit o renesanci atomové energetiky v Evropě, postihly Švédsko jaderné problémy.
Zkrachovala díra v zemi
Zbyněk Petráček
Díra v zemi nejenže může být znárodněna, může i zkrachovat – tak jako eurotunel spojující Británii s kontinentem.
Kongo chystá novou tvář
Tomáš Lindner
V Kongu prožili nejkrvavější konflikt od druhé světové války. Mají obrovské bohatství, ale žijí v obrovské bídě. A teď si volí naději do budoucna.
Bez nadsamce
Markéta Pilátová, Jiří Sobota
Dokud vůdce dýchá, vznáší se nad Kubou jako temný mrak, jehož stín dopadá i do nejodlehlejších uliček a zákoutí „ostrova svobody“.
Aceh: po tsunami šaría
Zbyněk Petráček
Nejreligióznější indonéskou provincií projíždějí hnědě uniformovaní policisté v černých vozech a dohlížejí na dodržování šaríi.
To jsme my, Libanonci
Jan Fingerland
Média denně přinášejí zprávy o utrpení libanonských civilistů, ale i o libanonském odporu vůči izraelské operaci a obdivu k odolnosti hnutí Hizballáh. Myslí si to obyvatelé skutečně?
Civilizace
Smrt v přímém přenosu
Markéta Pilátová
Zdánlivá nekonečnost zelených ploch na mapách Jižní Ameriky uklidňuje, přírodní bohatství země se zdá být nevyčerpatelné. Přitom od roku 1500, kdy byla Brazílie oficiálně objevena, už přišla o 36 % svých lesů, včetně pralesů na pobřeží.
Učení také může být droga
Jaroslav Petr
Na čem všem může být člověk dvacátého prvního století závislý? Kromě tradičních drog nám hrozí i další nebezpečí: chorobný návyk třeba na výherní automaty, nakupování nebo – studium.
V zajetí populační pasti
Martin Uhlíř
Zhruba v polovině zemí světa se rodí méně dětí, než kolik stačí k prosté obnově obyvatelstva. V těchto státech žije 40 % všech pozemšťanů.
Scéna
Mimochodem
Jaroslav Formánek
V roce 1845 guvernér britské provincie Sind (dnešní jihovýchodní Pakistán), sir Charles Napier, pověřil důstojníka zpravodajské služby Richarda Burtona neobvyklou misí.
Televize
Respekt
Zajímavé dokumenty a filmy tento týden na ČT.
Knihy
Respekt
Co nového najdete v knihkupectvích.
Výstavy
Respekt
Zajímavé výstavy, které můžete navštívit.
Hudba
Respekt
Co by vám nemělo uniknout v hudbě.
Kulturní tip
Respekt
V Praze proběhne festival Love Planet.