0:00
0:00
Zahraničí28. 5. 20066 minut

Bez boje i bez rvačky

Večer 21. května slavili Černohorci po svém – střelbou z pušek, samopalů a pistolí. Nový stát ale vzniká na balkánské poměry nezvykle mírně, dokonce bez jediné rvačky.

Astronaut
Fotografie: Balkánský unikát – nezávislost slaví Černohorci, Albánci i Muslimové. - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz Autor: Respekt

Večer 21. května slavili Černohorci po svém – střelbou z pušek, samopalů a pistolí. Nový stát ale vzniká na balkánské poměry nezvykle mírně, dokonce bez jediné rvačky. A především bez hrozby války. Nezávislost Slovinska, Chorvatska i Bosny a Hercegoviny provázely krvavé boje. Ti nejbojovnější ze všech jihoslovanských národů – Černohorci – se k nezávislosti dostali poklidnou cestou. A není to jediné specifikum, které doprovází jejich cestu.

↓ INZERCE

Když schází Milošević

Celé referendum proběhlo pod přísným dohledem Evropské unie. Klíčovou roli sehráli dva slovenští diplomaté. Miroslav Lajčak coby zvláštní vyslanec představitele EU pro zahraničí Javiera Solany a František Lipka, který se stal přímo předsedou volební komise. Obě strany v Černé Hoře musely přijmout evropská pravidla pro referendum, včetně unikátního rozhodnutí, že k vítězství nestačí nadpoloviční většina, ale 55 % hlasů. Hladký průběh ale nezpůsobil jen dohled EU a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Ukázalo se, že balkánské války nebyly pouze důsledkem dějinné nenávisti horkokrevných Jihoslovanů. Pokud kdesi nesedí někdo, kdo má z války konkrétní politický prospěch, dají se vášně udržet na uzdě. Rozdíl je v tom, že v Bělehradě už nesedí Slobodan Milošević. Přední členové tamní současné politické garnitury sice patří k ideologům srbského nacionalismu, ale na rozdíl od Miloševiće nejsou…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc