2005/43
Editorial
Editorial
Erik Tabery
Vážené dámy, vážní pánové,
v tomto čísle bychom vás rádi upozornili především na článek „Sex, lži a peníze v říši ČSSD“ Jaroslava Spurného, který rozebírá podezřelé podnikání šéfa sociálních demokratů v Ústeckém kraji. Jeho příběh rozhodně překračuje hranice kraje. V čísle také přinášíme rozhovor s Václavem Havlem o domácí politice a Evropské unii. Přejeme vám hezký týden, v němž slavíme sedmaosmdesáté narozeniny samostatného státu.
Scéna
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Co se děje ve světě
Daniel Anýž
Kulturní tip
Petr Třešňák
Šustění spadaného listí, studený vítr a kinosály nacpané k prasknutí. Jestliže bývá zvykem na českých filmových přehlídkách oceňovat atmosféru, tak Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě má opravdu neopakovatelnou. Kromě podzimu na Vysočině a neformálního přístupu organizátorů ji dotváří samozřejmě také program: v Jihlavě obvykle neefektní, ale aktuální a plný zajímavých snímků, které jinde neuvidíte.
Výstavy
Petr Třešňák
Hudba
Petr Třešňák
Knihy
Petr Třešňák, Viktor Šlajchrt
Kultura
Šeherezáda Hůlová má znovu co říct
Markéta Pilátová
Mladá česká autorka Petra Hůlová (26) se vrátila ze studií v Americe a přivezla s sebou nový, v pořadí už třetí román. Po překvapivé prvotině Paměť mojí babičce a introspektivním příběhu Přes matný sklo, v němž k rozezlení mnoha kritiků opustila daleké kraje a vrátila se k civilním pražským prožitkům, je tady s „americkým“ románem Cirkus Les Mémoires.
Dogma 2005: střílet jen tak pro radost
Přemysl Martínek
Na bienále do Istanbulu
Ladislav Nagy, Jaroslav Pašmik
Turecko bude muset prodělat velkou kulturní revoluci, pokud si bude chtít splnit svůj čtyřicet let starý sen o členství v EU,“ nechal se nedávno slyšet francouzský prezident Jacques Chirac. Přímo na místě to ovšem vypadá, že kýžená revoluce už začala. V největším tureckém městě Istanbulu právě probíhá bienále výtvarného umění, jež si nezadá s těmi nejmodernějšími na světě. Je otevřené, kritické, plné zajímavých projektů a nevídané energie.
Dopisy
Civilizace
Afrika žádá zpět své voly
Tomáš Lindner
Kaleidoskop
Vratislav Schreiber
Dědictví španělské chřipky
Jaroslav Petr
Když skončila první světová válka, miliony lidí slavily. Netušili, že záhy na ně čeká další a co do počtu mrtvých ještě hrozivější „morová rána“. Plnou silou dopadla hned v prvních poválečných letech (1918–1919) a její jméno bylo španělská chřipka. Vzpomínky na ni dávno vybledly. S virem H5N1 za humny se ale začínají stále silněji vracet. Je dobré si připomenout, co se tehdy vlastně událo. I proto, abychom si uvědomili, v čem všem je dnes situace jiná, a nepropadali hysterii.
Zahraničí
Svět kolem
Zbyněk Petráček
Zasažené srdce dunajské delty
Robert Mikoláš
Já jsem Rus a kdo je víc
Karel Černý
Popkultura za Velkou zdí
Martin Kříž
Podle společnosti Nielsen China, mimo jiné monitorující sledovanost čínských médií, počet diváků reality show Super Voice Girl překonal dosud tradičně nejsledovanější televizní galavečer vysílaný centrální televizí pravidelně na čínský lunární Nový rok (jakýsi čínský „Ein Kessel Buntes“).
Takováto exhibice západní popkultury byla zřejmě poslední kapkou, kterou přetekl pohár trpělivosti čínské rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta již beztak počátkem roku zahájila plíživou sametovou cenzuru, tedy jakousi politicky motivovanou kampaň proti sociálně patologickým vlivům sdělovacích prostředků na čínského diváka, v první řadě na nejmladší generaci. V červnu bylo zakázáno vysílání zahraničních animovaných filmů v hlavním vysílacím čase, v červenci následoval zákaz uzavírání smluv o spolupráci mezi regionálními médii a zahraničními společnostmi a v srpnu začalo přezkoumávání dosavadních zahraničních investic do čínských médií.
S blairismem na Blaira
David Klimeš
Kontinentální Evropa spolu s Českem v jejím srdci by měla pozorně sledovat, kam se možní uchazeči o britské premiérství v druhé dekádě 21. století chtějí vydat. Ohledně ekonomických otázek může Čechy zajímat, že myšlenka rovné daně našla své advokáty v liberálních demokratech a části Konzervativní strany. Tradiční otázkou ale zůstává, jak se Britové postaví k oněm třiceti třem kilometrům, které je dělí od kontinentu.
Ekonomika
Třikrát na okraj
Marek Pokorný, Marek Hudema
T-Mobile má o „géčko“ víc
Miroslav Zajíček
Informace za šest set tisíc
Marek Pokorný
Vypadá to jako ukázkový příklad obchodování na základě zneužitých informací, který volá po exemplárním trestu: jeden z šéfů ČEZ, obchodní ředitel a místopředseda představenstva Alan Svoboda den před zveřejněním rekordních hospodářských výsledků své firmy na přelomu dubna a května nakoupil za tři miliony korun její akcie, aby je o necelé dva měsíce prodal se ziskem šest set tisíc korun.
Domov
Vězení za dům, který se dá kouřit
Jan Kovalík
Kompetence mám malé, téměř žádné
Marek Švehla
Tihle chtějí vládnout Česku
Silvie Lauder
Za zdmi stranických sekretariátů se rozběhl proces, který za sedm měsíců dopadne na zdejší politický život: rozhoduje se v něm, kdo půjde příští rok do souboje o poslanecký mandát. Jak dokazují následující dva příklady, už způsob výběru je důležitý a o mnohém vypovídá.
Připomeňme si
Jaroslav Spurný, Kateřina Mahdalová
Sex, lži a peníze v říši ČSSD
Jaroslav Spurný
Petr Benda (34 let) je vycházející hvězdou sociálnědemokratického nebe. Šéfuje straně v Ústeckém kraji a stále častěji se ukazuje po boku Jiřího Paroubka, který v kraji kandiduje do sněmovny. Při zjišťování informací o něm ale tazatele po chvíli obestře nepříjemná atmosféra strachu. Lidé si tu často šeptají, že Benda je přece ten bývalý vekslák, který skupuje domy v regionu a vystupuje jako místní mafián. Jenže tyto informace jsou většinou sdělovány pod pláštíkem anonymity a s odkazem, že Teplice jsou malé město a hrozí ztráta kariéry a další potíže. „Je to nesmysl, jsem normální podnikatel,“ kroutí hlavou nakrátko ostříhaný muž, zástupce teplického primátora Petr Benda.
Komentář
Glosa
Petr Morvay
Glosa
Erik Tabery
Apokalypsa, nebo změna životního stylu
Marek Švehla
Za koho hraje policie
Jaroslav Spurný
Píšu knihu a bude to Watergate po česku, vzkázal ze Seychel Radovan Krejčíř a na stránkách MF Dnes v rozhovoru naznačil, čeho se bude týkat. Jde o temnou, neuvěřitelnou zvěst, která ale zároveň přináší naději.
Ve hvězdách
Tereza Brdečková
Nad Eufratem svítá
Zbyněk Petráček
Iráčané přijali ústavu. Na první pohled důvod k potlesku. Dva a půl roku po invazi spojenců a pádu Saddáma Husajna se země definitivně staví na vlastní nohy. Ba co více: ve srovnání s krachem euroústavy – rovněž přijímané na bázi referend – to působí velmi nadějně. A jako třešnička na dortu: pro ústavu hlasoval takový podíl voličů (99 %), že dohlížecí komise si dala pár dnů na přepočet výsledků. Vždyť přece ústava demokratického Iráku nemůže být přijata takovým způsobem, který připomíná schvalování Saddáma v úřadu prezidenta přesně před třemi lety. To skončilo výsledkem 100 % hlasů ANO, tedy tak, jak si snad ani Stalin nedovolil. Byl-li v tomto směru první Saddám Husajn nebo třeba Kim Čong-il, přenechme specialistům. Důležitější je, že na rozdíl od Severní Koreje se Saddám ve středu – čtyři dny po referendu – ocitl před soudem. Také důvod k pochvale za naplnění spravedlnosti.