0:00
0:00
Zahraničí23. 10. 20054 minuty

Zasažené srdce dunajské delty

Astronaut
Fotografie: Tažní ptáci? Domácí drůbež? Ať tak, nebo tak, ohroženi jsou více než lidé. Foto autor Autor: Respekt

Pobíjení ptačích hejn již v „chřipkové“ Evropě skoro zdomácnělo. Nicméně v nejvzácnější biosférické rezervaci Evropy vzbuzuje otázky, k čemu vlastně slouží.

Zvony kostela sv. Mikuláše ve městě Sulina svolávají věřící k modlitbě. Slyšet jsou i v nedaleké vsi Maliuc, tamním obyvatelům ale znějí spíše jako umíráček. V minulých dnech tu byl objeven smrtící virus ptačí chřipky H5N1. „Srdce Dunajské delty“, jak je obec označována, bylo zasaženo přímo doprostřed. Podzim patří v Maliucu k nejrušnějším obdobím v roce. Právě odtud vyrážejí turisté do spleti ramen, kanálů, močálů a plovoucích ostrovů, do tzv. Starého Dunaje. A také na jezera Papadia a Fortuna. Štěstí se ale podle zdejších lidí proti nim obrátilo. Ptačí chřipku veterináři potvrdili u uhynulých divokých kachen a také chráněných labutí. Na přistávacím molu v Maliucu patrolují policisté. Jejich přítomnost znamená jediné: karanténa! Jediní, kdo se do obce nyní dostane, jsou vojáci. Jejich plavidlo přiráží ke břehu a muži v uniformách vynášejí na ramenou pytle s potravinami pro 300 zdejších obyvatel.

Cousteau by zaplakal

Dunajská delta je nejvzácnější biosférickou rezervací v Evropě a unikátní je i v celosvětovém měřítku, je srovnatelná s Amazonií či rovníkovou Afrikou. Už v roce 1990 byla za pomoci UNESCO a známého francouzského vědce Jaquese-Yvese Cousteaua vyhlášena za památku…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc