2004/39
Editorial
Scéna
Kultura
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Co přinesly Benátky
Štefan Uhrík
Konec punkového republikána
Jan Rejžek
Minulou středu zemřel v Los Angeles ve věku 55 let po pětiletém boji s rakovinou prostaty kytarista americké punkové skupiny The Ramones Johnny Ramone, vlastním jménem John Cummings. Smrtce se poslední dobou mezi členy této legendární kapely zalíbilo. Zpěvák Joey Ramone (Jeffrey Hyman) podlehl v roce 2001 rakovině lymfatických žláz, baskytarista Dee Dee Ramone (Douglas Colvin) zemřel o rok později na drogové předávkování, z původní sestavy zůstává naživu jen bubeník Tommy Ramone (maďarský exulant Thomas Erdelyi).
O dámách, jež dostaly šanci
Josef Chuchma
Všední den po posvícení
Viktor Šlajchrt
Před dvěma roky se prvotina tehdy třiadvacetileté Petry Hůlové Paměť mojí babičce stala prvořadou literární událostí. Provázel ji mimořádný zájem tisku, v anketě Lidových novin byla vyhlášena „knihou roku“ a v nakladatelství Torst ji dnes pokládají za nejprodávanější titul své historie. K příčinám úspěchu možná patřilo i to, že se autorka vzdálila od českých reálií až do Mongolska. Našla tam nejen exotický kolorit, ale také scénu pro univerzální drama, které se věčně rodí z napětí mezi lokalitou a globalitou, citem a rozumem, tradičním řádem a dynamikou civilizace. Mladá autorka prokázala nevšední literární nadání, ale vskutku jedinečný byl výchozí nápad, s jakým se dá těžko přijít podruhé. Ve vzduchu tak zůstávala otázka, zda najde podobně atraktivní aranžmá i pro druhou knížku a jestli ho bude hledat zase někde v dálavách. Odpovědí je novelka Přes matný sklo, kterou v minulých dnech vydal opět Torst.
Dopisy
Minulý týden
Civilizace
Nečekaný úder BSE
Jaroslav Petr
Kaleidoskop
Lukáš Čermák
Neposlouchala, tak jsem ji zabil
Markéta Pilátová, Jiří Sobota
Polovinu obyvatel Španělska tvoří ženy. Více jak polovina španělských žen je vdaných. Sedmdesát procent jich používá antikoncepci. Dvacet procent z nich každý den čte. Každý rok jich několik desítek zavraždí manžel či milenec.
Zahraničí
Svět kolem
Zbyněk Petráček
Soumrak Přístavu vůní
Markéta Moore-Mezlíková
Odvrácená tvář svaté Brigity
Krzysztof Iszkowski
Žádný polský klerik neplní stránky novin tak dlouho a tak často jako gdaňský farář Henryk Jankowski. Kněz, který nejprve proslul jako jedna z ikon Solidarity a blízký přítel Lecha Wałęsy, se v posledních letech stal také symbolem špatného vkusu, xenofobie a antisemitismu. Teď se na titulních stránkách objevil znova. Tentokrát v souvislosti se sexuálními delikty. Osmašedesátiletý prelát je sice na skandály zvyklý, stejně jako na to, že mu až dosud žádný z nich vážněji neuškodil. Zdá se však, že tentokrát je nechvalnému konci své kariéry přece jen blízko.
Zkuste to podle nás
Josef Kašpar
Bagdádský komár
Putinovy zkušební balonky
Vladimír Votápek
Putin se rozhodl přitvrdit v boji s terorem. Vytvoří novou protiteroristickou agenturu a nové ministerstvo pro národnostní a regionální politiku. Šoku z Beslanu ale využije i pro další posílení státní moci. Kreml hodlá napříště jmenovat gubernátory a prezidenty národnostních republik a zrušit jednomandátové volební okruhy, díky kterým se ještě tu a tam dostali do parlamentu opoziční poslanci. Vyhrazuje si i právo udeřit proti terorismu kdekoli – tedy i za hranicemi Ruska.
Ekonomika
Třikrát na okraj
Marek Pokorný, Zbyněk Petráček
Stát vyhání penzisty z práce
Daniel Münich
Nenápadný génius Aaron Director
Miroslav Zajíček
Zmrtvýchvstání v Zetoru
Marek Pokorný
Je to jako zázrak: permanentně krachující zadlužený Zetor ohlásil najednou mnohamilionový zisk a růst výroby traktorů o pětinu. A nového vlastníka – slovenský HTC holding – si pochvalují i zaměstnanci, kteří mu ještě před rokem nemohli přijít na jméno.
Domov
Připomeňme si
Jan Kovalík
Překvapení: kraje školám prospěly
Hana Čápová
Přede dveřmi jsou druhé krajské volby. U těch předchozích se všichni kandidáti nové samosprávy shodli v celé zemi na jediném: potřebujeme víc silnic, nové dálnice a průmyslové zóny.
Myladu mít nebudete
Matěj Stropnický
Vítej, Turecko
Ondřej Kundra
Evropská unie stojí na prahu klíčového rozhodnutí. Šéfové pětadvacítky musí za pár týdnů sdělit Turecku, zda ho chtějí přijmout do svého klubu nebo ne. Podle komentátorů to bude ve svém důsledku zásadnější politické rozhodnutí než nedávné přijetí deseti převážně postkomunistických nováčků. Otázka tedy zní: co bude v Bruselu prosazovat český premiér a jak vlastně a v čích hlavách se náš postoj rodí.
Gayové nesmějí do Prahy
Jaroslav Pašmik
Žít s malými vrahy
Eliška Bártová
Komentář
Odebrat, zavřít, utratit
Petr Třešňák
GrossTek 05
Erik Tabery
Dělo na německé vrabce
Zbyněk Petráček
Řekněme Turkům ano
Marek Švehla
Jde do tuhého. Před českými politiky stojí první velké evropské rozhodnutí, při němž už se nebudou moci schovat za voliče hlasující v referendu, tentokrát to bude jen na nich. Řeč je o prosincovém jednání Evropské unie, kde by už mělo padnout rozhodnutí o přijetí, nebo nepřijetí sedmdesátimilionového, muslimského Turecka. Přesněji řečeno rozhodnutí, o tom, zda budou s touto z většiny asijskou zemí zahájeny přijímací rozhovory.
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
I tebe znásilňují v Dárfúru
Na území větším než Francie není skoro nic než tu a tam křoví buše. Tisíce kilometrů roviny. Lidská obydlí jsou velmi vzdálena. Nejde o domy, ale o přístřešky z větviček, hadříků a plastů. Lidé mají výrazně černou pleť. Patří k africkým kmenům, které se aktivnější a mobilnější arabští sousedé snaží už dlouho vytlačovat z půdy, ze súdánského území. Z území státu, kde vládne totální policejní diktatura, věznění, mučení. Hrůzná diktatura, která léta poskytovala podporu bin Ládinovi a tvrdě se hlásící k arabizaci. Súdán, vzorný arabský stát, potřebuje především peníze ropných států, zejména Saúdské Arábie. Vzorný arabský stát, pryč s černým obyvatelstvem. Je potřeba eliminovat možná ložiska budoucího odporu.