1995/52
Kultura
Sám proti ďáblovi
Milena Bartlová
Rok 1995 byl v rámci "Desetiletí duchovní obnovy národa" českých katolíků připsán patronátu sv. Prokopa, poustevníka a zakladatele kláštera na Sázavě.
Homolová, Redl a tkalcovský stav
Jan Sobotka
Pod prostým titulem "Slovenské balady" vychází třetí album Zuzany Homolové, slovenské zpěvačky, jejíž začátky byly spojené především s písničkářským sdružením Šafrán.
Zahraničí
Opět jde o Golany
Alžběta Hévrová
Šimon Peres, nový izraelský premiér, má velmi naspěch. Záleží mu na tom, aby se rychle zbavil problému Golanských výšin. Ty překážejí jeho grandióznímu plánu - pod svým řízením přeměnit celý Blízký východ v jakousi politickou a ekonomickou idylu věčného míru a blahobytu.
Pomalé krůčky nespasí
Ivana Pečenková
Loni v létě zažil Fidel Castro masový exodus Kubánců směrem k Floridě. Tisíce nespokojených a zoufalých ostrovanů prchaly na podomácku vyrobených bárkách pryč z bídy. Letos se Castro poprvé po šestnácti letech procházel New Yorkem.
Atentát na obrazovce
Tomáš Kulka, Michaela Kratochvílová
Minulé úterý kolem půl osmé večer se začaly jeruzalémské restaurace, kavárny i ulice vyprazdňovat. Všichni spěchali domů. Několik minut po začátku televizních zpráv začala jako na povel zhasínat i světla v bytech.
Nashledanou příště
Teodor Marjanovič
Rakouské parlamentní volby (17. prosince) ukázaly, že klišé o "arcikonzervativních Rakušanech" má cosi do sebe: voliči dali hlasy vládnoucím sociálním demokratům, což v rakouských poměrech znamená, že hlasovali pro staré, dobré, byť poněkud zkostnatělé pořádky.
Komentář
Nic nedělat a čekat
Jaroslav Spurný
I ti největší příznivci české armády a ministra Holáně museli o své víře v posledních měsících zapochybovat. Důvodem jsou spory o armádní zakázky. Minulý týden to pochopili i poslanci parlamentu a na doporučení Oty Fejfara (ODS) přijali usnesení, v němž žádají vládu, aby zastavila modernizaci letounu Mig-21 a tanku T-72.
Kříž ve skříni
Petr Holub
Jaký význam pro přežití katolické víry pod komunistickým útlakem měla tajná církev a jakou kolaborace s komunisty? Na tyto - v mnohém zásadní - otázky dodnes mezi českými katolíky neexistuje obecně přijatelná odpověď.
Tři vydělali, jeden prodělal
Vladimír Mlynář
Tiskovou konferencí ODS, na níž Václav Klaus počátkem týdne s kyselou tváří přečetl souhlasné stanovisko své strany k rozhodnutí prezidenta vyhlásit volby do Senátu na podzim příštího roku, konečně skončil jeden z nejdelších vnitrokoaličních sporů.
Opět šance pro Jelcina
Dimitrij Běloševský
Ruské parlamentní volby ze 17. prosince vyzněly tak, že se do Státní dumy dostaly jen čtyři politické subjekty. Naplnily se tedy obavy těch, kteří požadovali přezkoumání volebního zákona a snížení pětiprocentní bariéry na pouhá 3 procenta: obávali se, že nová Duma bude nereprezentativní a ruská zákonodárná moc nefunkční.
Domov
Holáň pilně škrtal
Jaroslav Spurný
Vilém Holáň splnil úkol a v půli prosince odevzdal vládě přemalovaný obraz, jak by měla česká armáda vypadat za deset let. Původní koncepci mu před měsícem premiér hodil na hlavu s tím, že je sice pěkná, ale nikdo ji nedokáže zaplatit.
Stůj, nebo střelím
Martin Kontra
Soukromý zemědělec Josef Šoltys byl mezi svými rodáky z Těškova na Rokycansku znám především pro svůj nepříliš rozumný zvyk: pokaždé, když v místní hospodě přebral, zamířil do svého auta, odjel někam za vesnici k lesu a domů se vracel střízlivý až druhý den ráno.
Celníci měli v České bance 150 milionů
Tomáš Němeček
Pět ředitelů celních úřadů ve středních Čechách, kteří ukládali vybrané daně a cla na účet u zkrachovalé České banky, nebude nijak potrestáno. Stát sice jejich vinou ztratí desítky milionů korun, ale podle názoru nadřízených neporušili žádný předpis.
Všichni kromě zrádců a zlodějů
Jindřich Šídlo
"Vrátit se můžete všichni, kromě zrádců a zlodějů," vzkázal bosenským uprchlíkům při své říjnové návštěvě Prahy prezident Bosny a Hercegoviny Alija Izetbegovič. Úředníkům Ministerstva vnitra, kteří se touto problematikou zabývají, prý v tu chvíli zatrnulo.