Celníci měli v České bance 150 milionů
Pět ředitelů celních úřadů ve středních Čechách, kteří ukládali vybrané daně a cla na účet u zkrachovalé České banky, nebude nijak potrestáno. Stát sice jejich vinou ztratí desítky milionů korun, ale podle názoru nadřízených neporušili žádný předpis.
Pět ředitelů celních úřadů ve středních Čechách, kteří ukládali vybrané daně a cla na účet u zkrachovalé České banky, nebude nijak potrestáno. Stát sice jejich vinou ztratí desítky milionů korun, ale podle názoru nadřízených neporušili žádný předpis. „Nemůžete jim klást za vinu, že krachuje banka,“ hájí své kolegy mluvčí Oblastního celního úřadu v Praze Ladislav Novotný. Ani šéf finančního odboru Generálního ředitelství cel František Zoul, který smlouvy o vedení účtu posuzoval, nespatřuje na svém postupu žádnou chybu: „Bankovní dohled ČNB nám měl dát signál. Zjišťování kvality finančních ústavů na nás, pánové, přece nemůžete chtít.“
Bylo to hned vedle
Celníci se hájí, že je nikdo nevaroval (tajné služby banku sledovaly přes dva roky a ministr financí věděl o její neserióznosti nejpozději letos v dubnu). Noviny i televize přitom na jaře podrobně informovaly o krachu hlavního akcionáře České banky, lotyšského finančního domu Baltija, a od té doby se špatná ekonomická situace ústavu často veřejně probírala. Přesto pět celních úřadů (Beroun, Benešov, Kladno, Příbram a Vršovice) svá konta u „prostřelené“ instituce nezrušilo. Kolik peněz na nich bylo uloženo 20. října, kdy ČNB zahájila správní řízení o odebrání licence a Česká banka zmrazila vklady, celníci tají. Existuje však doklad o stavu k 30. září, kdy bylo na jejich osmi účtech u tohoto finančního ústavu 152 049 000 korun. Na konci třetího čtvrtletí měla tedy Česká banka od celníků větší příjmy…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu