Nic nedělat a čekat
I ti největší příznivci české armády a ministra Holáně museli o své víře v posledních měsících zapochybovat. Důvodem jsou spory o armádní zakázky. Minulý týden to pochopili i poslanci parlamentu a na doporučení Oty Fejfara (ODS) přijali usnesení, v němž žádají vládu, aby zastavila modernizaci letounu Mig-21 a tanku T-72.
I ti největší příznivci české armády a ministra Holáně museli o své víře v posledních měsících zapochybovat. Důvodem jsou spory o armádní zakázky. Minulý týden to pochopili i poslanci parlamentu a na doporučení Oty Fejfara (ODS) přijali usnesení, v němž žádají vládu, aby zastavila modernizaci letounu Mig-21 a tanku T-72. Obnova ruských letadel je prý z „technického i politického hlediska nesmyslná“, a pokud jde o tank T-72, sněmovna je přesvědčena, že došlo k zmanipulování soutěže na modernizaci systému řízení palby. Po nedávných výhradách ministrů ke koncepci přestavby armády tak Holáň utrpěl další porážku.
Mít své lidi
Nejprve základní fakta. Předně Ministerstvo obrany dodnes nedokáže přesně odpovědět na otázku, kolik soutěží vlastně vyhlásilo. Odůvodňuje to tím, že výběrová řízení se konají i na nižších úrovních a ministerstvo si nevede statistiku. Co je však nejdůležitější, pět největších zakázek má sice své formální vítěze, výsledky jsou ale neustále zpochybňovány a ministr již také dva z těchto tendrů zrušil. V jednom případě (šlo o výběrové řízení na dodávku kotelen) dva členy výběrové komise dokonce vyšetřuje policie pro podezření z korupce.Armádní zakázky představují pro každého podnikatele dlouhodobý a pravidelný zisk. Je proto pochopitelné, že poražení vždy napadají vítěze. Dnes už však i Holáň uznává, že prakticky ani jeden tendr se neobešel bez závažných chyb. „Na výběr firem mám své lidi, mě to takřka obtěžuje,“ řekl nedávno nervózní…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu