1995/34
Kultura
Rajská zahrada choromyslných
Tereza Brdečková
Ivan Vojnár (* 1942) patří od začátku osmdesátých let k nejvyhledávanějším dokumentárním kameramanům. Pracoval v Bratislavě s Ivanem Balaďou, v Praze s Drahomírou Vihanovou, Helenou Třeštíkovou, Jaromilem Jirešem.
Vřava kolem Goncourta
Klára Notarová
Svým komerčním a společenským dopadem se Goncourtově ceně nevyrovná žádná z jiných francouzských literárních cen (např. Prix Femina s výlučně ženskou porotou, Prix Médicis, Prix Interallié nebo prestižní Prix Renaudot).
Zahraničí
Ženská práva jsou lidská práva
Filip Pospíšil
Za čtrnáct dnů, 4. září, bude v Pekingu zahájena Konference OSN o ženách. Koná se pod heslem "Rovnoprávnost do roku 2000" a k jejím tématům mají patřit právo žen na mír, rozvoj, rovnoprávnost a další sociální, ekonomická a kulturní práva.
Jak daleko je k pádu Saddáma
Vladimír Janecký
Zeť iráckého prezidenta Saddáma Husajna, generál Husajn Kámil Madžíd, jenž byl ministrem vojenského průmyslu, uprchl do Jordánska. Jeho útěk otřásl stabilitou bagdádského režimu.
Schimanski z Drážďan
Vladimír Rajdl
Svobodný stát Sasko, jak zní úřední název nové spolkové země v našem severním sousedství, je v lidovém folklóru zachycen jako kraj, kde se prý rodí nejhezčí děvčata.
Domov
Obchodní sňatek liberálních trpaslíků
Marek Švehla
Ve čtvrtek odpoledne zaplnil shluk čekajících novinářů úzkou uličku před pražským hostincem U Zlatého soudku. Pozoruhodná politická událost domácí politické scény mohla začít: poprvé se oficálně sešli šéf Svobodných demokratů Jiří Dientsbier a předseda Liberální strany národně sociální Vavřinec Bodenlos.
Konec neseriózních lékařů v Čechách
Martin Kontra
Černé vize některých českých doktorů se podle všeho začaly naplňovat: představy, že ti méně výkonní a nedůvěryhodní by měli odejít z praxe, dostaly během letošního léta konkrétní podobu.
Osobní selhání za čtyřiadvacet milionů
Jindřich Šídlo
Ředitel bezpečnostní služby Fénix International Michal Bavšenkov má v posledních dnech nezáviděníhodný úkol: vysvětlit, že jeho agentura chce opravdu zákazníkům majetek hlídat, nikoli krást.
Bratři beze zbraně
Jindřich Šídlo
Pověst České republiky coby země úzkostlivě dodržující lidská práva může v nejbližších dnech utrpět šrám. Renomovaná celosvětová organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) by totiž údajně měla v blízké době oznámit, zda se na jejím seznamu "vězňů svědomí" neocitnou po šesti letech opět čeští občané.
Ekonomika
Hledá se „skokové řešení”
Jan Macháček
Po poradě ekonomických ministrů, která se konala před dvěma týdny, vyhlásil Václav Klaus za jeden z předních úkolů současné vlády privatizovat rychleji, a to i podniky o nichž v tomto směru nebylo ještě tak docela rozhodnuto.
Naděje nad burzou
Martin Kotula
Český kapitálový trh za poslední dva týdny nepodlehl letnímu lenošení. Průměrné objemy obchodů na centrálním trhu pražské burzy sice neopustily pásmo skromných 61 milionů korun za seanci, podstatnější je však pohled na hlavní burzovní index PX 50.
Komentář
Neohrožení demokraté si hrají na diskusi
Richard Štencl
Delší dobu vznikal na naší politické scéně dojem, že fenomén sládkovců je na ústupu. Letošní prázdniny ovšem ukázaly, že to byl vskutku jen dojem.
Mikuláš pro železničáře, učitele a doktory
Petr Holub
Když premiér Klaus ve středu slíbil peníze učitelům, železničářům, a dokonce i zadluženým nemocnicím, na první pohled tím ukončil mzdové spory, které hrozily ještě v červnu přerůst v dosud nevídané sociální bouře.
Premiér dostal nápad
Jan Macháček
Před dvěma týdny, po pravidelné poradě ekonomických ministrů, oznámil Václav Klaus vládní úmysl zprivatizovat i podíly ve firmách, které podle některých komentátorů tvoří "pilíře domácí ekonomiky."
Bezradnost po sedmadvaceti letech
Bohumil Doležal
Vášnivé diskuse, které se v našich médiích rozpoutaly kolem obvinění vedoucích funkcionářů KSČ z vlastizrady, by si zasloužily vhodnější období, než je okurková sezona. Spor je o věci zcela zásadní, které svým významem přesahují konkrétní případ, o němž je řeč.