1995/33
Kultura
Pro potěchu
Viktor Šlajchrt
Kulturní přehled pro tento týden.
Fotografův český deník
Josef Moucha
Do amerického exilu odešel Jan Lukas s celou rodinou v půli let šedesátých. Předtím ještě stihl dokončit obrazovou encyklopedii o uvádění socialismu, zřízení našim tradicím tak vzdáleného, do českých zemí.
Význam oslovení
Robert Krumphanzl
Přesně třicet let po smrti Martina Bubera (8.2.1878 ve Vídni - 13.6.1965 v Jeruzalémě) se do rukou českého čtenáře dostává první monografická studie o tomto významném židovském mysliteli.
Zahraničí
Týden ve světě
Respekt
Krátký přehled zahraničních událostí.
Hořká příchuť otroctví
Jaroslav Formánek
Pravda je, že Čínská lidová republika prodělala za posledních patnáct let důležité reformy v hospodářství, které ji řadí k ekonomicky silným a rychle se rozvíjejícím státům světa.
Bohem je okresní náčelník
Michal Novotný
„Do Nachičevaně?" divil se policista střežící ázerbájdžánské velvyslanectví v Ankaře. "Tam přece nic není." - "Z Čech?" divil se policista na nachičevaňském ministerstvu vnitra. "Čechy by sem přece vůbec neměli pouštět.”
Co by řekl Konfucius
Marek Loužek
Když se v médiích máchala aféra poslance parlamentu Petra Čermáka, kterému firma Helbig bezplatně zapůjčila mercedes, snesla se na jeho hlavu smršť pochopitelné kritiky.
Ekonomika
Zlínský precedens
Petr Třešňák
Valná hromada akciové společnosti Stavební podnik Zlín se na květnovém zasedání rozhodla snížit své základní jmění a nařídila drobným akcionářům z kuponové privatizace povinný odprodej akcií majoritnímu vlastníkovi podniku, firmě Manag.
Zlatá horečka v Mokrsku
Petr Třešňák
Ačkoli zatím neexistuje žádný konkrétní projekt těžby zlata u obce Mokrsko, myšlenka zlatého dolu poblíž Slapské přehrady a přírodní rezervace se Ministerstvu životního prostředí ani ekologickým sdružením už dlouho nelíbí.
Komentář
Zelený civilista Holáň
Jaroslav Spurný, Vladimír Mlynář
Jen minimální pozornost věnovala tuzemská média nedávné návštěvě ministryně vojenských vzdušných sil USA Sheil Vidnallové.
Rozbroj v balkánské kuchyni
Teodor Marjanovič
Už vrabci na střeše si povídají o tom, že v zákulisí hladkého dobytí Krajiny bude "kauf" mezi Záhřebem a Bělehradem. Proč Miloševič nepřispěchal na pomoc a nedal armádě srbsko-černohorské Jugoslávie povel k úderu?
Ani vodu, ani oheň
Richard Glazar
Ve starých dobách měli instituci, které po latinsku říkali aquae et ignis interdictio - provinilci nesmělo být podáno ani vody, ani ohně. Byla to klatba vyslovená světským či duchovním mocipánem.
Ve třetím světě
Jan Macháček
Minulý týden, několik dnů před valnou hromadou akcionářů Telecomu, učinily Fond národního majetku a Ministerstvo hospodářství zajímavé rozhodnutí.
Domov
Tajná služba pláče na špatném hrobě
Martin Kontra
Během posledního půl roku se na domácí společenské scéně objevil nový jev: rostoucí láska úředníků k obraně vlasti, jejíž bezpečnost je údajně podrývána neodpovědným vztahem tisku k utajovaným informacím.
Socialismus s křesťanskou tváří
Marek Švehla
Česká republika je podle počtu věřících nejvíce ateistickou zemí v Evropě, naše největší politické strany však přesto mají o křesťanské voliče značný zájem. Po ODS, která "spolkla" Pilipovy křesťanské demokraty, otevřeli věřícím svou náruč i opoziční sociální demokraté.
Když v SPT Telecom nejedí a nespí
Martin Kontra
Naděje, že se vstupem zahraničního kapitálu do českých telekomunikací zmizí z SPT Telecom arogance a ignorování zákazníků, patří zřejmě opět budoucnosti.
Celý minulý týden se o tom přesvědčovaly téměř dva tisíce majitelů telefonů v centru Prahy.
Komunistický ráj na Orlíku
Tomáš Němeček
V hlubokých lesích na břehu Orlické přehrady je ukryt pozemek, o který se zajímaly všechny polistopadové bezpečnostní složky včetně BIS a ekonomické kontrarozvědky.