1995/25
Kultura
Pro potěchu
Viktor Šlajchrt
Kulturní přehled pro tento týden.
Pochmurné hlavy moci
Viktor Šlajchrt
Na samém počátku století, v němž měli sehrát tak pochmurné role, bylo Hitlerovi jedenáct a Stalinovi jedenadvacet. Oba pocházeli z malých poměrů a z provinčních oblastí zaostalých impérií, oba měli nerudné otce a milující matky, oba nenáviděli školu a ani jeden ji nedokončil.
Erotika v čase zániku
Viktor Šlajchrt
Umělecký osud rakouského malíře Gustava Klimta (1862-1918) byl mimořádně šťastný. Mezi hodnostáři vídeňské Akademie výtvarných umění budilo jeho dílo zavilý odpor, zato však oslovilo široké vrstvy veřejnosti od kultivované maloburžoazie až po císaře Františka Josefa I. a jeho dvůr.
Zahraničí
Týden ve světě
Respekt
Krátký přehled zahraničních událostí.
Italové pro Berlusconiho
Josef Kašpar
Do jisté míry je třeba Italy obdivovat. Za obtížné hospodářské situace a po tříletém politickém boji přišla neděle 11. června, kdy se měli vyjádřit ve dvanácti referendech týkajících se složitých a často zcela odlišných otázek, navíc necelé dva měsíce po regionálních volbách.
Generálové bez problémů
Petr Zídek
Nigerijský vojenský režim se dostává do stále větší mezinárodní izolace. Právě před dvěma lety tam byly anulovány výsledky relativně demokratických prezidentských voleb a tohoto výročí využily dvě západní mocnosti, které mají v nejlidnatější zemi Afriky největší zájmy: Velká Británie pohrozila Nigérii vyloučením z Commonwealthu, Spojené státy, které odebírají většinu nigerijské ropy, zase zostřením hospodářských sankcí.
Mraky nad Transylvánií
Terje B. Englund
Představují jednu z nejpočetnějších etnických menšin v Evropě, a jsou až zoufale nespokojeni se svou situací. Transylvánští Maďaři, čítající téměř 1,8 milionu osob, se pomalu vzdávají naděje.
Tichý a řádný prezident
Maciej Szymanowski
Ne každému prezidentovi se podaří angažovat se v aktuálních politických sporech a současně zůstat nejpopulárnějším politikem své země. Ne každému se podaří zastávat úřad déle než jedno volební období.
Ekonomika
Daně 1996
Vladimír Rogalewicz
Letos bude Parlament projednávat změny v zákonu o dani z příjmu už v polovině roku, a tak odpadne obvyklé šturmování na posledním prosincovém zasedání.
Reforma dvou molochů
Jan Macháček
O radikálních reformách statutu Světové banky a Mezinárodního měnového fondu se mluvilo naposledy před rokem, kdy obě instituce slavily padesát let od svého založení. V tomto směru se od té doby nic významného neudálo.
Domov
Ekologové neplní sliby
Petr Třešňák
Špatná zpráva pro všechny, kdo mají v úmyslu zavést plynové topení a spoléhají přitom na slíbenou státní podporu: 5. června ji kontrolní rada Státního fondu životního prostředí navrhla zrušit.
A zastaví se všechno
Tomáš Němeček
Slabě osvětlená chodba v žižkovském Domě odborových svazů, kde mají své kanceláře železničářské odbory, žije přípravami na stávku. Je čtvrtek 15. června, poslední den ultimáta.
Obrat v případu Thomase Rankela
Jindřich Šídlo
Ještě před dvěma měsíci se zdálo, že případ německého občana Thomase Rankela, zastřeleného loni 9. října v půl druhé v noci v Příbrami českým policistou, bude v tichosti uzavřen jako nešťastná náhoda.
Zlaté prasátko v centru Prahy
Marek Švehla
Když na letošním sjezdu sociální demokracie popsal poslanec Josef Wagner finanční situaci své strany jako "nikoli růžovou", věděl, o čem mluví.
Komentář
Na cestě za voliči
Richard Štencl
Přestože se předminulý víkend na ústředním sněmu ODA nestalo nic převratného, dospělo vedení strany k překvapivému poznání: stranické rozpory a problémy se nemají řešit přes sdělovací prostředky, ale na půdě k tomu určené, tj. prostřednictvím legitimních orgánů Aliance.
Sedm bohatých
Tomáš Klvaňa
Přístav Halifax má mezi svými obyvateli více nositelů akademického titulu PhD než kterékoli jiné kanadské město. Snad právě proto měl být letošní summit sedmi nejbohatších světových demokracií zaměřen na otázky dlouhodobé vize pro tento svět.
Proti zrůdnému systému
Petr Holub
Sezóna stávek je v plném proudu. Po učitelích a doktorech chtějí zastavením práce dosáhnout vyšších platů i železničáři, zubaři, pěvci operních sborů, horníci a vysokoškolští profesoři. Zatím jde jen o výhružky - co ale když se splní?
Privatizace podle Mečiara
Peter Schutz
Současná slovenská scéna připomíná nejspíše jakýsi vojenský cvičný prostor. Tu a tam se ozývá i střelba "ostrými", ale vše je zahaleno dýmovým kouřem z různých zástupných afér a skandálů.