Sedm bohatých
Přístav Halifax má mezi svými obyvateli více nositelů akademického titulu PhD než kterékoli jiné kanadské město. Snad právě proto měl být letošní summit sedmi nejbohatších světových demokracií zaměřen na otázky dlouhodobé vize pro tento svět.
Přístav Halifax má mezi svými obyvateli více nositelů akademického titulu PhD než kterékoli jiné kanadské město. Snad právě proto měl být letošní summit sedmi nejbohatších světových demokracií zaměřen na otázky dlouhodobé vize pro tento svět. Nakonec se však šéfové vlád USA, Kanady, Velké Británie, Německa, Itálie a Japonska věnovali spíše vrabci v hrsti než holubu na střeše. Koneckonců summity G7 byly vždy - byť oficiálně probíhaly pod přívlastkem „ekonomický“ - vhodnou půdou pro jednání o naléhavých krizích. Nezáleželo přitom tolik na tom, zda šlo o ceny ropy nebo o mezinárodní terorismus.
Ve znamení Bosny
Již čtvrteční večeře v Halifaxu naznačila, že témata jako obchodní válka USA a Japonska, krize dolaru, mexický dluh či budoucnost finančních institucí zastíní válka v Bosně. Novic summitu, francouzský prezident Jacques Chirac, téměř „unesl“ jednání, když plánovanou ekonomickou rozpravu převedl na rozhovor o Balkánu. Chirac, z jehož politické přezdívky „buldozer“ přímo dýchá francouzský šarm, je proslulý svým populismem a nemilosrdnou rétorikou. Do USA, kde krátce před summitem jednal s politickými špičkami ve Washingtonu, přiletěl běžnou linkou Air France - nadzvukovým concordem. Z USA přicestoval do Halifaxu lodí a hned v přístavu si čtvrt hodiny tiskl ruce se svými obdivovateli, což spíše než summit G7 připomnělo jeho nedávnou prezidentskou kampaň.Právě Chirac prosadil rezoluci odsuzující nové boje v Bosně a vyzývající k zastavení vojenských…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu