![Astronaut](https://i.respekt.cz/www.respekt.cz/images/astronaut.png?width=640&height=1500&fit=crop)
Kiez se nejčastěji překládá jako čtvrť. To označení v sobě ale nese mnohem víc než geografické vymezení. Kiez je místo, kde potkáváte sousedy, máte svou oblíbenou pekárnu a hřiště pro děti. Je to označení pro určitou pospolitost, kterou se místní snaží pěstovat – sousedskými slavnostmi, venkovní burzou dětského oblečení a nově třeba i facebookovou skupinou. Kiez je pro mnohé Berlíňany vytouženou formou městského života a v aktuálním rostoucím tlaku na proměnu metropole i to, za co je třeba bojovat.
O Luďkovi Pachlovi už řada Čechů slyšela. Mladík z Litvínova měl někdy prý původně namířeno na jih do Itálie. Pak ale při cestě přes Německo potkal svou budoucí ženu a Berlín mu učaroval. S lehce bizarním konceptem večerky, galerie a pivnice pod názvem Tuzex, kde prodává becherovku, suvenýry s krtečkem a vlastní obrazy, se tu v polovině devadesátých let dokonale uchytil. Celá čtvrť Prenzlauer Berg platila za vyhlášenou lokalitu alternativní scény. Nemalou část domů tvořily squaty a kromě barů tu člověk narazil na divadla, kina i komunitní centra. Kreativním a originálním samorostům jako Luděk přála doba. „Člověk přišel, rozkopnul dveře v opuštěném suterénu a prohlásil ho za svůj. To tehdy šlo,“ vzpomíná.
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/4a4d220f-e9d8-4c00-871f-f605c2017a8a.jpeg?width=1920&height=600&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/346d208b-db3f-4735-8aae-a35cff633dcb.jpeg?width=3840&height=651&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
Dvacet let poté je všechno jinak. Někdejší squatteři, kteří většinou díky velkorysé politice města získali byty do osobního vlastnictví, je už dávno se ziskem prodali. Dveře suterénů dnes rozkopávají developeři z Mnichova nebo Stuttgartu, kteří v hlavním městě vidí…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu