07:53
Dobré ráno při úterkuVítejte při úterku 20. srpna. Do konce roku zbývá 133 dní. Svátek má Bernard - u nás nepříliš četné křestní jméno germánského původu, jež vzniklo složením výrazů pro „medvěd“ (Bär) a „tvrdý, drsný“ (hart). Dalo by se tedy přeložit „drsný jako medvěd“.Počasí nic moc, teploty okolo 21–23 stupňů Celsia, zataženo, občas déšť nebo přeháňky, k večeru protrhávání oblačnosti. Teplotní rekord padl před rokem - v Dobřichovicích u Prahy naměřili 40,4 stupňů Celsia.V noci z 20. na 21. srpna 1968 započala invaze armád Varšavské smlouvy do Československa. Intervenční jednotky zahrnovaly 750 tisíc vojáků, 800 letadel a 6300 tanků. Přečtěte si k tomuto tématu komentář Marka Švehly S Putinem k volbám v novém Respektu. Jak autor píše, téma nebezpečí z východu za 45 let od okupace zdánlivě vyvanulo. Pocit, že Rusko je náš normální partner, se ale neopírá o racionální argumenty. Proto je dnes odkaz okupace Československa nečekaně aktuální.K ranní kávě Midnight Oil: Beds Are Burning.
08:30
Poslanecký den DPoslance dnes čeká jejich - s největší pravděpodobností - poslední hlasování: měli by rozhodnout o rozpuštění sněmovny, a tím o předčasných volbách. Varianta, že by k rozpuštění nedošlo, je malá - hlasů k rozpuštění by mělo být dost. ČSSD, topka, KSČM a VV mají dohromady víc než potřebnou ústavní většinu 120 hlasů. Pokud tedy poslanci rozpuštění schválí, konečné slovo bude mít Miloš Zeman, který dolní komoru parlamentu definitivně rozpustí - a jak již dříve hlava státu deklarovala, prý tento krok nebude odkládat.Začátek hlasování ve 14 hodin.Přečtěte si sloupek kolegyně Evy Mošpanové Jak zlevnit demokracii na www.respekt.cz.
09:30
Hledá se kapitán SlavieSpekulace o návratu Václava Klause do politiky i po odmítnutí „jeho dítěte ODS“ jsou opět na pořadu dne. Zatímco Klausův bývalý tajemník Ladislav Jakl tvrdí, že „na politické scéně momentálně není subjekt, který by mu za to stál“, či Zemanův kancléř Vratislav Mynář chápe, že "si nenašel ten správný subjekt v tom politickém guláši, který se tady dnes nachází“ a Vlastimil Tlustý volá „po kapitánovi Slavie - kapitánem Sparty už je Zeman“, podle serveru novinky.cz se Václav Klaus hodlá spojit se stranou Suverenita Jany Bobošíkové, které propůjčí své jméno - nový název by tedy měl znít Suverenita Václava Klause. Jak alespoň tvrdí Bobošíková, strana „intenzivně pracuje na soustředění klausovsky smýšlejících sil v rámci politického subjektu, který by Klaus zaštítil.“ Cílem je podle Bobošíkové společný postup ve volbách do sněmovny.K poslechu Jana a Vašek.
10:29
Vůdce Muslimského bratrstva zatčenEgyptské bezpečnostní síly zadržely Muhammada Badího (70), vůdce Muslimského bratrstva, jež protestuje proti červencovému svržení egyptského prezidenta Muhammada Mursího a označuje je za armádní puč. Badí byl na útěku od června, kdy podle zatykače podněcoval k násilí proti demonstrantům před sídlem svého hnutí a je také obviněn ze spoluzodpovědnosti za smrt nejméně osmi lidí. Proces by měl začít 25. srpna.O vyhrocující se situaci v Egyptě čtěte v novém čísle Respektu v článku z The Economistu Před Bouří.
11:10
Boj o doktora SváčkaKandidáta na ústavního soudce Jana Sváčka dnes nepodpořil senátní výbor pro lidská práva - chyběl mu jeden hlas. Předseda pražského městského soudu Sváček ale na začátku srpna prošel těsně ústavně-právním výborem. O jeho nominace bude jednat horní komora parlamentu zítra.Sváčka v minulosti navrhoval exprezident Václav Klaus, tehdy jej Senát odmítl. Začátkem srpna soudce opětovně nominoval Miloš Zeman coby „uznávaného odborníka na trestní právo“. Sváčkovi jsou vytýkány mimo jiné kontakty s kontroverzními podnikateli z politicko-byznysového zákulisí, například s Tomášem Hrdličkou či se „známým“ lékařem odsouzeným v nedávné době za znásilnění několika žen Jaroslavem Bartákem. Proti jeho jmenování vystoupily špičky zdejší justice v čele s předsedkyní Nejvyššího soudu Ivou Brožovou, předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou, za Sváčkem nestojí ani předseda ÚS Pavel Rychetský. Považují jej za kontroverzního soudce i člověka, který se navíc ústavními otázkami nikdy nezabýval.Před blížícím se polednem The Moody Blues: Nights In White Satin.
12:00
Pravé poledneK pravému poledni Nerez a Na vařený nudli.
12:40
Poslanci ODS opustí před hlasováním sálPoslanci za ODS se dohodli, že při dnešním hlasování o rozpuštění sněmovny, které by mělo začít ve 14 hodin, jednotně opustí sál - vadí jim neukončený legiislativní proces některých zákonů. Novinářům to na tiskové konferenci sdělil Marek Benda.
13:00
Kdo skončí ve vazbě?Bývalý ministr obrany Fischerovy vlády Martin Barták dnes stojí před Městským soudem v Brně, kde vypovídá jako svědek v kauze bývalého šéfa Tatry Ronalda Adamse. Podle obžaloby Adams na zbrojařském veletrhu IDET v roce 2009 nabídl Bartákovi úplatek 20 milionů korun, pokud Tatra získá armádní zakázku. Barták dnes u soudu tvrdil, že nabídku zprvu nepovažoval za korupci, názor ale později změnil. Adamsovi, který vinu popírá, by tak mohlo hrozit až pět let.Případ je přitom velmi zamotaný. Ronald Adams už před drahnou dobou nabídl policii nahrávku, která dosvědčovala, že si mu Martin Barták a jeho přítel zbrojař Michal Smrž řekli o úplatek, který jim ovšem Adams nedal. Za pár měsíců byl naopak Adams obviněn Bartákem z korupce, kdy si mu údajně řekl o 20 milionů.Bartákovo obvinění, kdy nefiguruje jako svědek, ale naopak jako ten, kdo si spolu se Smržem řekl o úplatek, bude řešit Městský soud v Praze. Exministrovo jméno je navíc spojováno i s dalšími kauzami, jako je nákup předražených letadel CASA či korupce při nákupu obrněnců Pandur.Björk: Who Is It.
13:37
Ukradené řetězyPrázdniny a dovolené ještě nekončí. Pokud se chystáte na Slovensko, konkrétně na Lomnický štít (2633 metrů), měli byste zbystřit - pod jeho štítem tam totiž kdosi ukradl pětadvacet metrů jisticích řetězů. Podobně se to nedávno stalo také na Gerlachovském štítu, ve Zmrzlé dolině a nad chatou u Zeleného plesa. Podle některých turistů stojí za odmotováním horští vůdcové, protože není možné, že by řetězy odnesli zloději kovů. Horští průvodci se prý tak snaží ztížit ilegální výstupy - na Lomnický štít je totiž možné se dostat pouze s doprovodem, ovšem řada lidí to zkouší načerno na vlastní pěst. Horští vůdcové se od těchto nařčení distancují, v žádném případě by ze zištných důvodů neohrozili trasu, jež slouží také zaměstnancům restaurace a observatoře na vrcholu v případě evakuace, když nefunguje lanovka či jsou nepříznivé povětrnostní podmínky. Filip Topol: Sbohem a řetěz
14:15
Sněmovní pultík v obleženíPředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová zahájila ve 14.03 jednání dolní komory parlamentu, kdy by měli poslanci rozhodnout o svém rozpuštění. U sněmovního pultíku se střídá jeden poslanec a poslankyně za druhým / za druhou. Promluvil Bohuslav Sobotka (ČSSD), Vojtěch Filip (KSČM), následovala Kateřina Klasnová (VV), nyní je u pultíku Vít Bárta (VV). Z jednání se omluvilo 11 poslanců: Petr Benda (nez.), Petr Bendl (ODS), Daniela Filipi (ODS), Josef Dobeš (nez.), Josef Kochan (ODS), Jaroslav Krupka (ODS), Roman Pekárek (nez.), Igor Svoják (ODS), Tomáš Úlehla (nez.), Vladislav Vilímec (ODS) a David Vodrážka (ODS). Omluva Josefa Kochana byla následně zrušena, neboť je přítomen v sále. Přímý přenos můžete sledovat na ČT 24.
15:29
Kohout na SlovenskuZatímco sněmovna jedná o svém rozpuštění, a tím i předčasných volbách, ministři Rusnokovy vlády pilně pracují: ministr zahraničí Jan Kohout vyrazil na svoji první zahraniční cestu, a to na Slovensko, kde se svým slovenským protějškem Miroslavem Lajčákem probírali mimo jiné aktuální česko-slovenské vztahy. Řeč se točila také kolem velvyslanců, respektive velvyslankyně, kdy Miloš Zeman prosazuje do Bratislavy Livii Klausovou. Česko teď žádá o schválení tohoto jména hostitelskou zemi, v diplomatickém jazyce jde o tzv. agrément. Podle ministra Kohouta nemá v žádném případě jeho návštěva Slovenska tento proces urychlit.Čtěte také včerejší Audit Jana Macháčka Že by paní Klausová v Bratislavě jako dárek stačila?.
16:10
Protiromská zeď v KošicíchBrusel vyzval Košice, aby neprodleně zbouraly betonovou zeď na sídlišti Luník IX, jež podle Evropské komise odděluje Romy od ostatních Košičanů. Podle eurokomisařky pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Androully Vassiliouové se zeď neslučuje s hodnotami, nichž stojí Evropská unie. Primátor Košic Richard Raši v reakci na to přislíbil, že zeď, která byla podle jeho slov postavena načerno, bude řešit s městskou částí, pod kterou sídliště spadá, právní cestou. Podle některých obyvatel Košic však stavba nikoho neooděluje - je pouze nutné ji obejít.Podle Českého rozhlasu problém se segregačními zdmi na Slovensku ale existuje a již dříve Slovensko kvůli tomu čelilo kritice nevládních organizací a institucí. V Ostrovanech nebo Michalovcích zdi měří stovky metrů a vedou přímo kolem romských osad. Server romovia.sme.sk uvedl, že košická protiromská zeď je osmou takovouto stavbou postavenou od roku 2009 v kraji a čtrnáctou v celé zemi.Košice pro letošek nesou titul Evropské hlavní město kultury. Přečtete si o Košicích coby evropském městě kultury článek Evy Mošpanové v posledních čísle Respektu, text nese název Sídliskový typ.
17:30
Večer nekončí, sněmovna anoVe sněmovně drahnou chvíli pultík nevychládal a střídali se za ním poslanci i poslankyně se svými projevy, například Pavel Bém (ODS) po své přednášce o sebevraždách a někokilaminutové citaci z Tibetské knihy mrtvých sdělil, že „během dvou měsíců nedojde k zázračné proměně nás – starých, hloupých, korupcí prolezlých politiků. Nedojde k nahražení těmi čistými a schopnými. Přijdou staří známí, nebo ti noví, kteří budou v lepším případě stejně špatní, jako jsme my. Anebo v horším případě budou ještě méně schopni". Nicméně tito poslanci jsou v tuto chvíli prakticky minulostí - 140 hlasů bylo pro. Na tahu je tedy nyní prezident Miloš Zeman, který musí dolní komoru formálně rozpustit a vypsat nové volby.Konec světa to není. Hezký večer.R.E.M.: It's The End Of The World.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].