0:00
0:00
Ost-blog3. 4. 20163 minuty

Proč tolik ošklivých politiků přitahuje tolik voličů?

Zdá se, že existuje souvislost mezi ošklivostí masově populárního politika a psychickým stavem společnosti

Politika je showbyznys pro ošklivé. Tento zlidovělý výrok se zrodil v Americe v 80. letech, ale mám pocit, že nikdy nebyl blíž pravdě než dnes. I u nás. Proč jsou dnes v takové míře populární právě oškliví politici?

Pod ošklivostí mám na mysli nejenom tvář, o níž jsem ostatně přesvědčen, že zejména v pozdním věku za ni odpovídá každý osobně tím, které povahové rysy do ní svým životem vepsal. Mám na mysli kombinaci vulgarity, zloby, podlosti, narcismu či nenávisti, jež se v tváři, gestech či mluvě odráží.

↓ INZERCE

Jsou témata, o nichž nelze psát politicky korektně -  ostatně právě politici, které mám na mysli, politickou korektnost napadají jako projev civilizačního úpadku. Tak tedy: jak je možné, že je tak populární Miloš Zeman, který si možná myslí, že s věčnou cigaretou a panákem v ruce se podobá Winstonu Churchillovi, je však jen jeho odpudivou českou karikaturou? Jak je možné, že Marian Kotleba, který si možná myslí, že svým knírkem a nenávistí vůči Židům či Romům bude voličům připomínat Hitlera (a daří se mu to), má tolik příznivců mezi Slováky?

Jak je možné, že odpudivě vulgární Donald Trump, který uráží ženy, se líbí i tolika ženám? A podívejte se na Viktora Orbána či Jaroslawa Kaczynského – kdysi přitažlivá tvář mladého revolucionáře se proměnila ve zlobnou masku, kdysi dětsky nevinný ksichtík se svraštil do tváře zlého čaroděje z pohádek. Jak je zkrátka možné, že tolik ošklivých politiků – další tváře si dosaďte sami, protože seznam by byl dlouhý – přitahuje tolik voličů?

Jedním z rysů jejich ošklivosti je to, že se tváří jako odpůrci stávajícího systému, vzhlížejí však k diktátorům, čímž dávají najevo, že chtějí onen systém nahradit samými sebou, stát se tedy také diktátory. Spočívá snad v tom jejich přitažlivost? Myslím, že tak dalece voliči neuvažují.

Když se deník The Guardian ptal lidí, proč budou volit Trumpa, jeden inženýr (56) řekl: „Protože je jako Hitler. Amerika potřebuje takový šok, aby se vzpamatovala.“ Další, mladý levičák (24): „Protože roztrhne americkou duši vejpůl. A přesně to si zasloužíme.“ I ostatní uvažují podobně. Vidí Trumpa jako zlosyna, který naplňuje jejich touhu po katastrofě.

Oškliví, vulgární a zuřiví politici přitahují rozzuřené voliče, oni v jejich tvářích znetvořených zlobou vidí svůj vlastní hněv jako v zrcadle.  A to se jim líbí. Jenže ne všude. Podívejte se na západní Evropu či Kanadu. I tam se sice najdou oškliví (ve výše popsaném smyslu) politici, kteří jsou populární, ale stále jsou marginální. Jsem si jist, že v žádné z těchto zemí by se Zeman se svou tváří nemohl stát prezidentem. Většina v těchto společnostech totiž ani podvědomě netouží po katastrofě.

Zdá se, že existuje souvislost mezi ošklivostí masově populárního politika a psychickým stavem společnosti. A z pohledu na tváře některých českých a slovenských politiků (jména si opět dosaďte sami) to vypadá, že naše národy jsou na tom psychicky hodně špatně.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].