0:00
0:00
Ost-blog3. 4. 20163 minuty

Proč tolik ošklivých politiků přitahuje tolik voličů?

Zdá se, že existuje souvislost mezi ošklivostí masově populárního politika a psychickým stavem společnosti

Politika je showbyznys pro ošklivé. Tento zlidovělý výrok se zrodil v Americe v 80. letech, ale mám pocit, že nikdy nebyl blíž pravdě než dnes. I u nás. Proč jsou dnes v takové míře populární právě oškliví politici?

Pod ošklivostí mám na mysli nejenom tvář, o níž jsem ostatně přesvědčen, že zejména v pozdním věku za ni odpovídá každý osobně tím, které povahové rysy do ní svým životem vepsal. Mám na mysli kombinaci vulgarity, zloby, podlosti, narcismu či nenávisti, jež se v tváři, gestech či mluvě odráží.

Jsou témata, o nichž nelze psát politicky korektně -  ostatně právě politici, které mám na mysli, politickou korektnost napadají jako projev civilizačního úpadku. Tak tedy: jak je možné, že je tak populární Miloš Zeman, který si možná myslí, že s věčnou cigaretou a panákem v ruce se podobá Winstonu Churchillovi, je však jen jeho odpudivou českou karikaturou? Jak je možné, že Marian Kotleba, který si možná myslí, že svým knírkem a nenávistí vůči Židům či Romům bude voličům připomínat Hitlera (a daří se mu to), má tolik příznivců mezi Slováky?

↓ INZERCE

Jak je možné, že odpudivě vulgární Donald Trump, který uráží ženy, se líbí i tolika ženám? A podívejte se na Viktora Orbána či Jaroslawa Kaczynského – kdysi přitažlivá tvář mladého revolucionáře se proměnila ve zlobnou masku, kdysi dětsky nevinný ksichtík se svraštil do tváře zlého čaroděje z pohádek. Jak je zkrátka možné, že tolik ošklivých politiků – další tváře si dosaďte sami, protože seznam by byl dlouhý – přitahuje tolik voličů?

Jedním z rysů jejich ošklivosti je to, že se tváří jako odpůrci stávajícího systému, vzhlížejí však k diktátorům, čímž dávají najevo, že chtějí onen systém nahradit samými sebou, stát se tedy také diktátory. Spočívá snad v tom jejich přitažlivost? Myslím, že tak dalece voliči neuvažují.

Když se deník The Guardian ptal lidí, proč budou volit Trumpa, jeden inženýr (56) řekl: „Protože je jako Hitler. Amerika potřebuje takový šok, aby se vzpamatovala.“ Další, mladý levičák (24): „Protože roztrhne americkou duši vejpůl. A přesně to si zasloužíme.“ I ostatní uvažují podobně. Vidí Trumpa jako zlosyna, který naplňuje jejich touhu po katastrofě.

Oškliví, vulgární a zuřiví politici přitahují rozzuřené voliče, oni v jejich tvářích znetvořených zlobou vidí svůj vlastní hněv jako v zrcadle.  A to se jim líbí. Jenže ne všude. Podívejte se na západní Evropu či Kanadu. I tam se sice najdou oškliví (ve výše popsaném smyslu) politici, kteří jsou populární, ale stále jsou marginální. Jsem si jist, že v žádné z těchto zemí by se Zeman se svou tváří nemohl stát prezidentem. Většina v těchto společnostech totiž ani podvědomě netouží po katastrofě.

Zdá se, že existuje souvislost mezi ošklivostí masově populárního politika a psychickým stavem společnosti. A z pohledu na tváře některých českých a slovenských politiků (jména si opět dosaďte sami) to vypadá, že naše národy jsou na tom psychicky hodně špatně.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.