Hyperpopový koncert pro teenagery, co nikdy nechodili ven
Playlist: Glaive – Dua Lipa a pandemické disco – Ceny Anděl
Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota a Silvie Lauder.
Hudbu začal psát, když mu bylo šestnáct, během středoškolské domácí on-line výuky, kterou si vynutila pandemie. A vtipné je, že hvězdou hyperpopového žánru se stal ve chvíli, kdy nejenže žádný koncert neodehrál, ale ani sám žádný nenavštívil. To už ale v roce 2025 neplatí a Glaive ve čtvrtek 3. dubna dorazí v rámci svého aktuálního turné i do pražského prostoru ARCHA+.
Tvůrčí začátky Ashe Gutierreze, který vystupuje pod jménem Glaive, sice vůbec neodpovídají muzikantským zvyklostem, zároveň jsou v mnohém typické pro generaci, která prožívala určující teenagerské roky v lockdownové izolaci. Se skladbou I wanna slam my head against the wall se Glaive stal v roce 2021 nejžhavějším jménem vlivného playlistu hyperpop na Spotify, který určil popové trendy začátku dvacátých let.
Nálepka hyperpop byla sice už nějakou dobu spojována s dvojicí 100 gecs a partou z okruhu britského podvratného vydavatelství PC Music včetně Charli XCX – ovšem teprve teenageři tvořící ze svých pokojů mu dali novou podobu a etablovali ho jako globální žánr. Hyperpop dal hlas velmi pestré skupině lidí, kteří do té doby nebyli v klubové kultuře tak výrazně zastoupení.


Když zacituji ze svého pár let starého textu8 minHyperpop zrozený z pandemie: „On-line prostředí umožnilo mnoha hudebníkům překonat omezení daná tělem i mantinely společnosti. Jsou tu lidé velmi mladí, lidé z periferií a různých koutů světa, hyperpop vítá transgender, nebinárnost i všechny barvy pleti. Tedy skupiny, které měly historicky ztížený přístup do center a míst, kde se hudba hrála i tvořila.“
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu