Co by bylo, kdyby nebyli The Beatles? To je otázka, kterou si zkusmo pokládá film Yesterday, romantická hudební komedie Dannyho Boylea a Richarda Curtise. Pojednává o světě, v němž všichni zapomněli, že tato kapela kdy existovala, natož aby znali nějakou její píseň. A právě tato skutečnost učiní z hlavního hrdiny, který repertoár liverpoolské čtveřice ovládá, nedostižného hitmakera.
Odpověď na to, jakou podobu by měla populární hudba bez The Beatles, hledá i pětice hudebních publicistů na serveru The Guardian. Jejich vize se příjemně doplňují, často shodují a rýsují pozoruhodnou alternativní historii. „Bez The Beatles by celé beatové šílenství skončilo přes noc,“ konstatuje Peter Doggett, autor knihy You Never Give Me Your Money: The Battle for the Soul of the Beatles. Doggett líčí svět, v němž by se dařilo folku, zrodil by se rap a i v roce 2019 by se superhvězdou stal Ed Sheeran, ovšem podotýká: „Skutečná rebelie by se odehrávala jinde, v módě, umění, folku a poezii – popu by se vůbec nedotkla.“
Tento pohled sdílí i Kitty Empire a přesvědčivě ho dokládá: „Člověk se může odvážit tvrdit, že bez této úžasné čtveřice vlasáčů by neexistoval žádný globální popový fenomén, nezrodil by se masivní export západního životního stylu. Kdyby pop nikdy nedosáhl tohoto momentu hegemonie v podobě The Beatles, možná by nikdy nepřekonal svoji okrajovou roli reprezentovanou pouhou písničkou: něčím, co dokáže zaznamenat vzpomínku, nebo se na to dá tančit. Pop by se nikdy nestal synonymem pro pojmy a koncepty, jako je svoboda, sexuální revoluce, nespojil by se s kontrakulturou, sitáry ani jógou. Neexistovala by žádná britská invaze. Pop by zůstal šumem v pozadí.“
Následně si Kitty Empire klade otázku, co by tuto kulturní mezeru neexistujícího popu mohlo zaplnit. Co by ji zastoupilo, kdyby populární hudba nebyl nikdy populární? „Surf a skateboard by to mohly být velmi snadno – jsou to vzpurné a individualistické symboly Západu s nízkoprahovými vstupními požadavky (skateboard je levnější než elektrická kytara). Přinášejí dostatek vlasatých idolů na plakáty a zvuk koleček na betonu zastoupí kytarové sólo. Pobočky řetězce Hard Surf Café by mohly být po celém světě.“
Ken McNab, autor knihy And in the End: The Last Days of the Beatles, pak přirovnává svět bez The Beatles ke světu, kde Leonardo da Vinci nevzal do ruky štětec a Shakespeare dospěl k závěru, že Hamlet je nevýrazná veršovánka a zmuchlal ji. „Kdyby nepotkal Lennona, McCartney by se nejspíš stal učitelem angličtiny, který by trochu fušoval do psaní písní, specializoval by se na ty o zvířátkách – kosech, mývalech a bobtailech. Lennon by buskoval s kytarou na ulici před kadeřnictvím na liverpoolské Penny Lane, s Give Peace a Chance by pak nakonec pronikl do světa reklamních jinglů. Jejich cesty by se zkřížily až ke stáru, kdy by se stali členy místního bowlingového klubu.“
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].