0:00
0:00
Kontext8. 6. 202212 minut

Podvodná pětikolka a konec zbraní pro Ukrajinu. Andrej Babiš vyrazil nedělat kampaň

Fotoreportáž z turné expremiéra a předsedy hnutí ANO

Andrej Babiš nechal vyrobit billboardy a videa, na nichž z fotografií členové a příznivci ANO předstírají “obyčejné lidi” a říkají, že “za Babiše bylo líp” - a zahájil turné v obytném voze.  Také na něj mu ANO na bok napsalo, že “Za Babiše bylo líp”, a zezadu, že “Zase bude líp”. Za lidmi vyráží se skládacím křeslem a stolkem, mikrofonem a aparaturou, hromadami reklamních novin nadepsaných “Za Babiše bylo líp”, reklamních žlutých nálepek “Za Babiše bylo líp, sorry jako”, kšiltovkami popsanými “Silné Česko” a “Sorry jako”. A taky reklamními knihami ze dvou minulých kampaní do sněmovny o tom, co by rád pro voliče udělal, kdyby mohl - třeba že by bylo fajn vyrobit továrnu, která bude vyrábět byty -, i s fungl novou brožurou ve dvou barevných variantách “Může za to Babiš a jeho vláda”. “Tohle je knížka o tom, co  hnutí ANO ve vládě dokázalo,” říká o obsahu přebal a sám Babiš k turné dodává: “Není to kampaň.” Tento týden to říká na Vysočině, kam právě na dva dny vyrazil, počátkem týdne to říkal v několika městech na Ústecku.

Autor: Milan Jaroš
↓ INZERCE

Na Novém náměstí ve Štětí přiláká obytňák s Babišem asi třicet lidí, postupně se trousí další, mnozí jen přihlížejí. A taky sem přijde okukovat dost dětí. “Podívej,” ukazuje Babišův podpis v brožuře třináctiletá Anna spolužákovi, “nakreslil mi i smajlíka”. Spolužák jde ke stolku, chce podpis a smajlíka taky. Anna říká, že má “Babiše moc ráda” a že ho mají moc rádi i její rodiče. “Já bych se s ním nikdy nefotila,” říká jiné dítě v hloučku kamarádům, když vidí, že se Babiš s dětmi fotografuje. Desetiletá Veronika naopak “Babiše vůbec nemá ráda a naši taky ne”. Koho rodiče volili, Veronika neví, její bratr jí napoví, že přece Okamuru. Fotky dětí s expremiérem už na Babišovy sítě nepůjdou. Nedávno jeho tým fotku zveřejnil a rodiče dítěte se veřejně ozvali, že jim to vadí a že se to nesmí. Mikrofon a aparaturu tady jeho tým nevytáhne, Babiš mluví k voličům jen na místech, kam přijde víc dospělých - tam, kde u obytňáku nepřevažují děti.

Autor: Milan Jaroš

“My jsme holky z pečováku,” smějí se starší dámy na Babiše, když se s ním fotí. On se na ně směje taky. Když se zrovna nefotí a jen podepisuje a rozdává předměty, vypadá ale zakaboněně. “Ten Fiala je hroznej, co je to za hroznou vládu,” říká mu starší paní, co sem přišla s pejskem Benem. Babiš souhlasí, fotí se s ní a s pejskem a povídá si s ní o psích plemenech a o tom, jak moc které vyroste. Po focení žena s pejskem vysvětluje, že Babiš je dobrý, protože toho hodně udělal “pro naše lidi”, a Fiala naopak, protože “nic nedělá pro naše lidi”, a klade si otázku, proč máme najednou místo pro tolik Ukrajinců, když “nemáme byty ani pro naše samoživitelky”.

Autor: Milan Jaroš

Sousloví “naši lidé” v protikladu ke slovu “Ukrajinci” v jedné větě zaznívá od fanoušků Babiše hodně často. Lidé, kteří si jdou pro podpis, mluví o pomoci jiným lidem způsobem, jakým před lety roztleskával své fandy zmiňovaný Tomio Okamura. Tak to vypadalo na Babišových mítincích už před nedávnými sněmovními volbami: varoval před uprchlíky, kteří přijdou a vykradou Čechům chaty. I pan Milan s manželkou chválí ve Štětí Babiše za to, že “udělal nejvíc ze všech”, a říkají, že “tady ti teď v té vládě neudělali nic”. Výjezd s obytňákem si vysvětlují jako prezidentskou kampaň. Prezident se jim ale zdá pro Babiše málo, chtěli by, aby byl zase premiér. “Prezident nemá takovou váhu, ale nedá se nic dělat, aspoň něco. Bude moct dál dělat něco pro lidi,” říkají o poslanci Babišovi. Fialova vláda se jim nelíbí hlavně proto, že “pětikolka je podvod na lidi, normálně se strany spojují až po volbách, tihle se spojili už před volbami a to je jasný podvod”. Slyšeli to už i od Babiše, ten o vládě taky říká “pětikolka” a “podvod”, a to má podle nich pravdu.  To, že za Babiše bylo líp, poznali podle toho, že teď je hůř, že vzrostly ceny benzinu. O válce Ruska na Ukrajině slyšeli, ale i tak by měla vláda podle nich vysokým cenám pohonných hmot zabránit. “Ale tahle vláda pořád dokola mluví o tom, že je proti Rusku,” říká pan Milan, “místo aby s Ruskem obchodovala, což by nám pomohlo.”

Autor: Milan Jaroš

Na Mírovém náměstí v Úštěku čeká na obytňák sotva dvacet lidí. Mezi nimi čtveřice deváťáků, tři dívky a jeden chlapec. Natálie, Barbora, Adéla a Petr říkají, že Babiše rádi nemají, nelíbí se jim - a nelíbí se jim ani to, když “vede řeči proti Ukrajincům”. Mají ve třídě několik nových spolužáků z Ukrajiny a vadí jim, když všude okolo slyší o Ukrajině a uprchlících z války lži. Přišli se sem prý jen podívat, jsou zvědaví, nestává se, že by k nim do Úštěku přijel někdo známý. Petr vtipkuje, že se s Babišem vyfotí a ukáže to rodičům, aby se lekli, že je jeho fanoušek. “Á, novináři nám tady terorizují mládež,” volá zvesela Babiš, když vidí deváťáky povídat si s námi, “nic dobrého o mně nenapíšou.” “My jsme neutrální,” říká jedna z dívek a všechny tři se jdou s Babišem vyfotit. Tady v Úštěku si Babiš mikrofon vezme. Vede do něj řeči proti Ukrajincům. Ale dělá to tak, aby to neznělo jako řeči proti Ukrajincům: říká, že Fialova “pětikolka” schválila, že dá v srpnu pět tisíc českým rodinám s dětmi, ale že to je jen jednorázově, kdežto ukrajinské děti dostávají peníze opakovaně.

Autor: Milan Jaroš

Paní Hana s dvacetiletou dcerou Kateřinou přišly za Babišem, protože mu “moc fandí”. “Dělá všechno pro všechny, ne jen pro nějaké skupiny. Už to, že zvedl minimální mzdu,” říká paní Hana. Ví, že minimální mzdu vlády zvedají a že je pravděpodobné, že i současná vláda ji někdy zvedne, ale to je prý “něco jiného”. “U těchhle bych to neocenila. Někomu věřím a někomu nevěřím,” říká. K Babišovi obě ženy táhne i to, že je podle nich “utlačovaný”, protože jsou “všichni proti němu a pořád mu připomínají něco z minula”. “Řekněte mi, kdo tehdy StB nepomáhal,” říká paní Hana, pečovatelka v domově pro lidi s demencí. Babiš se fotí se skupinkou penzistek. Když se dofotí a vezmou si reklamní předměty, mluví mezi sebou ženy o tom, že bůhví jak to s tou válkou na Ukrajině je. Nejdřív že je ta ničivá hrůza na Ukrajině dost sebrala, ale pak si začaly všímat divných věcí ve videích: třeba že žena, která utíká z války, má kožich a drahé auto a je namalovaná a upravená, což považují s životem v krytu v rozporu. “Myslím, že v televizi nám dost lžou. Dali tam fotku rozbitých domů z války a ukázalo se, že je to foto z tornáda na Moravě,” říká paní Miluše o jedné omylem zařazené fotce ve zpravodajství ČT. “A české děti nemají na obědy. Tak kde to jsme,” říká její kamarádka, “a s tou válkou to bude jinak. Ti mrtví Ukrajinci v černých pytlích, když skončí záběr, z těch pytlů vylezou a jdou si zakouřit. Jenom to hrají. Viděla jsem to na internetu.”

Autor: Milan Jaroš

“Aby se nám pan Babiš vrátil coby premiér naší české země, protože byl opravdu nejlepší. To by bylo naše přání,” odpovídá do kamery, kterou drží pracovník štábu ANO, paní Jitka na otázku, co by si přála. S manželem Vladislavem, oba na hlavách čerstvě obdržené Babišovy kšiltovky, přijeli za svým oblíbeným politikem z nedaleké chalupy. Přivezli mu med. Jezdí za ním na akce pravidelně, byli ho navštívit i v jeho poslanecké kanceláři v Roudnici. “My jsme tam  tehdy u něj měli kafíčko, ale on byl nějaký nemocný a dával si čajík s medíkem, tak proto jsme mu ten medík dnes přinesli,” usmívá se Jitka. Oba už jsou v penzi, Jitka dřív pracovala v těžkém provozu chemické továrně, Vladislav byl šofér. Říkají, že Babiš je příjemný lidový člověk, co všechno hradí chudým lidem ze svého, že vždy dával poslanecký plat na dobročinnost, kdežto Fiala dává všechno ze státní kasy pro Ukrajinu. “A naše matky a děti - ti co? Naši lidi nemají na energie. Pan Babiš přidával na důchodech a teď tady máme Romy, co prý přišli z Ukrajiny.”

Autor: Milan Jaroš

V Lovosicích Babiš vzpomíná, že si tu ve městě, kde vlastní chemičku, našel manželku, a vůbec že je to město pro něj důležité. A taky říká, že vláda nic nedělá pro lidi. Starší manželé říkají, jak se těší, že by ho rádi viděli na Hradě. Jméno říct nechtějí. “Respekt nečtu a nemám rád. Proč? Protože jsem komunista. Stačí vám to jako důvod? A nefandím ani Ukrajině, protože dobře pamatuju banderovce, co dělali za války,” říká muž.  Po odečtu jeho věku od aktuálního letopočtu se ukáže, že to s tou válkou a pamětí časově nevychází, ale pak si vzpomene, že vlastně pamatuje lidi, co to pamatují. Babiše chce za prezidenta proto, že nikdo jiný se mu nelíbí - i jiní kandidáti sice byli v KSČ, ale podle muže-komunisty “úplně převlíkli kabáty”. “A kdo sloužil StB, ten sloužil své zemi, ne cizí mocnosti,” říká na odchodu. Dvě seniorky a padesátník Mirek v babišovských kšiltovkách si povídají o tom, že Babiš to dotáhl tak daleko, protože je chytrý a nenechá se opít rohlíkem. Poznali to z toho, že “prokoukl, jak to na té Ukrajině ve skutečnosti je”. Babiš ale válku a fakt, že ji rozpoutalo Rusko, nepopírá, co tedy podle nich prokoukl? “Ale to on tak jen říká, to musí, kvůli Evropské unii. Ale určitě je mu jasné, že se Putin jen brání proti Americe,” říká Mirek, “on není blbej.”

Autor: Milan Jaroš

Andreje Babiše na cestě po Ústecku doprovází jeden bodyguard, videoreportér ANO, bývalý ředitel komunikace na Úřadu vlády Vladimír Vořechovský a bývalá vedoucí Úřadu vlády Tünde Bartha. Vořechovský pracuje na tiskovém oddělení ANO, Bartha je vedoucí Babišovy kanceláře a má to tu na povel: rozdává lidem koláčky, čepice, organizuje doplňování reklamních předmětů na stolek, vyhodnocuje, jestli dát “šéfovi” do ruky mikrofon, dává se do řeči a žertuje s fanoušky.

Autor: Milan Jaroš

Do Terezína na náměstí ČSA přijde nejvíc lidí ze severočeského výjezdu. Postupně se jich tu shlukne něco přes padesát. “Modré dávejte mládeži, červené dospělým, dáváte to opačně,” říká Babiš o kšiltovkách Tünde Bartha. Na modrých je Sorry jako, na červených Silné Česko. “Tady si můžete vylepit samolepku,” říká lidem Babiš, “a budeme mít i takové nákupní tašky, můžete pak jít do obchodu s taškou Za Babiše bylo líp, sorry jako.” Lidé se tomu smějí a nasazují si zatím aspoň kšiltovky. Ptají se, jestli je tu i ten slavný marketér Marek Prchal. “Není, ten pracuje na Facebooku,” říká Babiš. “Jezdím teď takhle za vámi. Novináři říkají, že nepracuju, a já říkám, že moje práce je mluvit s lidmi. My jsme si to tak rozdělili. Paní Schillerová je předsedkyně poslaneckého klubu, ji to baví ve sněmovně, já raději mluvím s lidmi. Máme za sebou třicet výjezdů a postupně navštívíme další místa. Když nebude sněmovna. Když nebude důležitá sněmovna. Máme tady koláčky, ty jsem kupovali ráno v Mělníku,” vypráví Babiš. Taky říká, že byl lepší premiér, než je Fiala, že přidal víc učitelům. “A tady si můžete vzít knížky. Od vstupu do politiky jsem vždycky všechno sepsal,” říká o knihách Marka Prchala. “Měli jsme projekt prevence rakoviny, to jsme okopčili od Joea Bidena. Kolik je vám let? Padesát čtyři? A byl jste na kolonoskopii? Ne? To je chyba. A prostatu si měříte?” ptá se fanouška v kšiltovce, který mu stojí nejblíž, “to není sranda, to musíte.”

Autor: Milan Jaroš

“Už jste se rozhodl, jestli budete kandidovat na prezidenta?” ptá se Babiše volič. “Ne, nerozhodl jsem se,” říká Babiš. “Máte plán, jak se zbavit té hrozné pětikolky?” ptá se žena. “Byli zvoleni s protibabišovským programem. A zbavit… to není použitelné slovo. Zbavit se dá vlády jedině ve volbách.” “Když jste byl ve vládě, dostal jste videodotaz od řidiče kamionu, jestli nejdou zakázat víkendové cesty kamionů, odpověděl jste mu, že to předložíte sněmovně. Nám kamioňákům by to pomohlo, jak to s tím je?” “No ano, sněmovně… Ale my jsme neměli většinu a ani naši někteří to nechtěli,” říká Babiš, že nepředložil.

Autor: Milan Jaroš

I v Terezíně lidé říkají, že si Babiše váží, protože myslí na “naše lidi”, nejen na Ukrajince. A nakonec se ho na Ukrajinu jeden muž i ptá. “Jaký je váš názor na válku?” položí dotaz. “My teď budeme mluvit se Zelenským ve sněmovně. Nemyslím si, že bychom měli pokračovat v dodávání zbraní. My jsme dodávali zbraně a Putina jsme zastavili. Chtěl obsadit celou Ukrajinu, to se chválabohu nepovedlo. A v tuto chvíli myslím, že Evropa pomáhá Ukrajině, dodává jim tam zbraně plno zemí, ale my už jsme dodali za 3,5 miliardy a naše vlastní armáda taky není v moc dobrém stavu," odpoví Babiš. “Aha, takže jako Mnichov. Mnichov řekl, že chce mír, přestali se starat - a my uděláme to samé, ať se stará někdo jiný, oni Ukrajince vymlátí, a pak budem potřebovat naše zbraně my,” není spokojen s odpovědí tázající se pan Jiří. “Čím víc se dává zbraní, tím víc bude mrtvých,” okřikne ho Babišův fanoušek. “Přesně tak,” říká další Babišův volič. “Prosím vás, vždyť to je válka Ameriky s Ruskem,” říká další muž z davu. Babiš to pozoruje. “Takže tímto podporujeme, aby byla Ukrajina nový Terezín,” oponuje Jiří a Babiš si znovu vezme slovo: “Terezín… jak se tady jmenuje ten dům, co jsem jednou objevil a nechal zrekonstruovat?” ptá se. “Wieserův,” napoví mu lidé. “No,  tak to je moje dílo. To jsem šel na rohu do hospody a říkal jsem - co to je za dům? To je krásný dům. Ten zrekonstruujeme. A on byl přece výrobce cihel, ne?” Ano, říkají lidé, byl. “No, tak on tu vyráběl cihly. A ta pevnost tady by se taky měla zrekonstruovat. Nevím, co s tím udělají.”

Autor: Milan Jaroš

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].