NKÚ potvrdil, že vláda selhala a ohrozila zdraví občanů
Zpráva o nákupech zdravotních pomůcek je spravedlivě tvrdá
Premiér Andrej Babiš se skutečně mýlil, když ironizoval nález Nejvyššího kontrolního úřadu s tím, že „objevil Ameriku“. NKÚ je v každé demokratické zemi vlivnou a respektovanou institucí. Nálezy úřadu mají pověst nejvyšší důvěryhodnosti; jde o ústavní úřad a jeho nálezy se nezpochybňují a nezesměšňují. Dá se s nimi debatovat, ale premiér by je měl brát v rámci fungování právního státu vážně.
NKÚ v pondělí potvrdil a konkretizoval, co se píše v médiích už skoro rok. Vládní nákupy zdravotního materiálu, respirátorů, roušek či dezinfekčních prostředků byly loni na jaře chaotické, nepřehledné a část z nich evidentně korupční. Předražení některých položek bylo násobné, výběr výrobců a zprostředkovatelů nepřehledný a podezřelý. NKÚ zveřejnil konkrétní čísla, která nemůže nikdo zpochybnit. Zpřesnil a konkretizoval podezření, o kterých veřejnost mluví.
Je navýsost pravděpodobné, že si někdo přišel na velké peníze v době, kdy stát a jeho občané byli ve velké nouzi, a to zásluhou minimálně neférových, ale možná i nezákonných obchodů. NKÚ mimo pochybnost ukázal, jak to fungovalo, a z jeho nálezu se dá rekonstruovat systém, v němž se za loňské jaro do velké míry nepřehledně utratilo osm a půl miliardy korun.
Je zřejmé, že politickou odpovědnost nese premiér Babiš a šéfové rezortů, které zakázky zadávaly. Tedy ministr vnitra Jan Hamáček a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Většina zakázek byla objednána v Číně. A podílela se na nich víc než stovka dodavatelů, z toho čtrnáct velmi výrazně.
Čína byla bezpochyby před rokem hlavním dodavatelem pomůcek do celého světa – problém je v tom, že skoro polovina zboží nesplňovala zdravotní předpisy. Jinými slovy, stát nakupoval za velké peníze skrze nepřehledné transakce povětšinou šunt, který ohrožoval zdraví českých občanů.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Závan devadesátých let. Policie se ponořila do chaosu zakázek na testy a respirátory
Jak NKÚ upozornil ve svém nálezu, v některých případech byly ceny tak přehnané, že předal dokumentaci detektivům NCOZ - kteří mimochodem už měsíce prověřují některé další obchody státu. Většinou jde o nákupy, které se odehrály až po NKÚ prověřovaném období. Těžko říct, jestli bude někdo obviněn, policie musí zadavatelům nebo dodavatelům dokázat úmysl podvést – což může být těžké vzhledem ke zmíněnému chaosu, v němž vláda pracovala.
Ještě jedna připomínka – NKÚ poukázal, že se od roku 2011 neaktualizoval pandemický plán. Tedy vlády, v nichž hrál Andrej Babiš a sociální demokraté významnou roli, se vykašlaly na úkol, který se sice zdál nepodstatný, ale prostě to byla vládní odpovědnost. Od NKÚ jsou to tvrdá slova. Vláda Andreje Babiše nejen nezvládla počátek pandemie (určitě pokud jde o nákupy materiálu) - ale měla i velký podíl na tom, že stát byl na ni připraven hůř, než měl.
Bude dobré pátrat po jednotlivých dodavatelích roušek a respirátorů: zjistit, jaké to byly firmy, jakou měly historii a vazbu na vládu nebo její úředníky. To už nebyla práce NKÚ, to je práce policie a taky tajných služeb – ty jsou angažovány proto, že jde hlavně o nákupy z Číny, což v posledních letech jistě není Česku přátelsky nakloněná země. Nejvyšší kontrolní úřad odvedl svou práci, ale tím to samozřejmě nekončí. A už vůbec se jeho zjištění nedá smáznout ironickými slovy, jež použil premiér.
Je to vlastně nakonec dobrá zpráva. Nález NKÚ je sice zdrcující, ale je dobře, že tu je - že funguje tahle část právního státu, že kontroloři předali zjištění policii a že občané mají právo požadovat po vládě vysvětlení, dokonce ji hnát k odpovědnosti. NKÚ už několik let patří mezi opravdu nezávislé instituce, a byť je jeho práce většinou skrytá a ne příliš medializovaná, nutí vládu a státní úřady jednat férověji ve prospěch občanů.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].