0:00
0:00
19. 2. 20203 minuty

Babiš vlastně vyhrál. Tak proč pořád fňuká?

Majitel hnutí ANO se ani po šesti letech nezbavil pocitu, že má mít všechno

“Lex Babiš je zákon, který mi ubírá právo účastnit se věcí veřejných,” prohlásil Andrej Babiš v reakci na nález Ústavního soudu ohledně střetu zájmů. Babiš to pronesl v Estonsku, kde pobýval jako předseda vlády, tedy jako vrcholný účastník věcí veřejných. A co je nejpodivnější, zůstal jím i po návratu na pražské letiště. Jak to tedy je?

Ústavní soud potvrdil, že v Česku nelze bez omezení dělat vrcholnou politiku a byznys. Potud dobré, zdejší justice stvrdila, že pravidla schválená před třemi lety v parlamentu platí. Babišovy nářky ale přílišný smysl nedávají. Když politická a právní bitva o omezení jeho obrovského střetu zájmů v roce 2016 začala, Babiš jako předseda ANO a člen vlády ovládal největší potravinářský a chemický byznys, pobíral obrovské zemědělské dotace, měl možnost rozhodovat o obsahu největšího novinového vydavatelství v zemi.

↓ INZERCE

Teď, v roce 2020, kdy je bitva úspěšně vybojována a pravidla o střetu zájmů přes odpor prezidenta, premiéra a jeho vládnoucí partaje prosazena, ovládá Babiš coby předseda vlády největší potravinářský a chemický byznys, pobírá obrovské zemědělské dotace a má možnost rozhodovat o obsahu největších novin v zemi, což nikdo z jeho politických konkurentů nemůže. Nic ze svého obřího koncernu nemusel prodat, nemusel se zatím vzdát dotací, nepřišel o mediální vliv. Tak proč už zase pofňukává do kamer, místo aby se triumfálně radoval?

Před odpovědí na tuhle otázku se ještě zastavme u výsledku zmíněné právní bitvy. Český zákon o střetu zájmů, který Ústavní soud potvrdil, je poměrně krotký. Jak již respekt.cz v úterý referoval v textu o nálezu Ústavního soudu, na rozdíl od zahraniční praxe nenutí český zákon Babiše prodat své majetkové podíly ani povyházet z vedení svěřeneckého fondu příbuzné a dřívější podřízené. Nadále tak může skrze ně uplatňovat vliv na chod svých firem, profit nadále patří jemu a po odchodu z politiky si jej bude moct plně užít.

Evropská komise sice dál řeší možnost pobírat evropské dotace a zatím není jasné, jestli Babiš, tedy jeho Agrofert nepřijde alespoň o ně. Ale i tak to pro českého premiéra není špatný výsledek.  Samozřejmě ke vzteku jeho početných kritiků zůstává oním účastníkem věcí veřejných. Bude dál řídit vládu a plně ovládat i svoji politickou stranu, s níž podle všeho jasně vyhraje příští parlamentní volby.

Takže ještě jednou - proč si tak stěžuje? Vysvětlení se nabízí jediné: ani po dlouhých šesti letech pobytu ve vysokých ústavních funkcích se nenechal demokratickými pravidly zkultivovat a nedokázal se zbavit přesvědčení, že má mít všechno, tedy politickou moc, dominantní, na státních dotacích zhusta závislý byznys i kontrolu nad médii, která naopak měla původně kontrolovat jeho. Jinak řečeno, Babiš zůstává Babišem.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].