0:00
0:00
Kontext1. 4. 20255 minut

Ve Wisconsinu se hlasuje o Elonu Muskovi a budoucnosti civilizace

Úterní volby do tamního Nejvyššího soudu se proměnily v první referendum o novém americkém režimu  

Musí to být těžké rozhodování. Když kandidujete ve volbách, 20 milionů dolarů na kampaň není zrovna částka, nad jakou byste mohli ohrnout nos. Na druhé straně rovnice se ovšem nachází její dárce, a tím není nikdo jiný než Elon Musk. Kontroverzní, uctívaný a zároveň nenáviděný megapodnikatel a klíčový spojenec Donalda Trumpa. 

V neděli na Muskově mítinku v Green Bay na něj část účastníků volala: „Děkujeme!“ – to když se pochlubil, že za svou práci reformátora či ničitele státní správy nepobírá žádný plat. Před stadionem ale stáli další lidé, a ti skandovali hesla o korupci a o tom, že Musk „musí táhnout“.  

Ve Wisconsinu se právě dnes odehrává vůbec první hlasování, které naznačí, jak se dosavadní vláda Donalda Trumpa s jeho neoficiální dvojkou Elonem Muskem odráží v náladách americké veřejnosti. Z české perspektivy je docela zvláštní, že se jedná o volby na post soudce wisconsinského Nejvyššího soudu, tedy instituce, jež by se měla ve své slepé nezaujatosti vznášet na politickými vodami. Pravý opak je však pravdou. 

↓ INZERCE

Pár slov o Wisconsinu, který ve střední Evropě možná ani nevyvolává žádné konkrétní představy. Je to zemědělský stát na americkém Středozápadě, na pobřeží Velkých jezer, s počtem obyvatel zhruba podobným Slovensku. V Americe je známý především svými sýry, americkým fotbalem a nezřízenou konzumací piva ve městě Milwaukee na břehu Michiganského jezera. Také tu byla založena Republikánská strana a jedná se o tzv. swing state, což v praxi znamená, že se tu rozhodují prezidentské volby.  

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc