0:00
0:00
Agenda12. 9. 20144 minuty

Slováci požadují omezení práv homosexuálů

Alianci za rodinu se povedlo nasbírat dosud nevídaný počet podpisů; ale referendum z něj být nemusí

Propagování homosexuality ohrožuje klasickou rodinu
Autor: ČTK

Více než 400 tisíc podpisů za uskutečnění referenda se povedlo koncem srpna získat slovenské Alianci za rodinu. Iniciativa sdružuje více než stovku organizací z celého Slovenska, které se věnují rodinám a mládeži, převážná většina z nich má náboženské zaměření. Cílem její akce je vyhlásit referendum, jež má výrazně omezit práva homosexuálů na východ od Česka.

„Po dlouhé a odpovědné úvaze zahrnující konzultace jsme došli k přesvědčení, že referendum o ochraně rodiny je nevyhnutelné,“ uvádí Aliance na svých stránkách. Důvodem je prý situace v zahraničí, kde „nepřestává nátlak" a vše míří od registrovaných partnerství přes manželství a adopci dětí až po tresty za vyslovení vlastního názoru. Jaké přesně tresty má na mysli, ani o kterou zemi by mělo jít, ovšem aliance nekonkretizuje.

↓ INZERCE

Právě zákaz registrovaných partnerství, které mají být jakýmsi „spouštěčem“ možné společenské hrozby, Aliance udává jako jeden z hlavních požadavků v referendu. Mezi dalšími je neumožnit manželství osobám stejného pohlaví, neumožnit adopce téže skupině občanů a možnost odmítnout účast vlastních dětí na vyučování, pokud je jeho předmětem sexuální výchova nebo eutanazie.

Otázky v referendu nejsou formulovány přímo jako zákaz, nýbrž jako souhlas. „Souhlasíte s tím, aby se manželstvím nemohlo nazývat žádné jiné spolužití osob kromě svazku mezi jedním mužem a jednou ženou?“ ptá se první z nich. Pokud by byl institut manželství umožněn i osobám stejného pohlaví, neexistoval by podle Aliance žádný racionální důvod, proč pak manželství neumožnit i osobám v rámci jedné rodiny nebo třem osobám najednou.

Zdánlivě nekonfliktní formulace položených otázek může být jedním z důvodu jejího nečekaného úspěchu. Víc než 400 tisíc hlasů je totiž největší počet, jaký se kdy občanské iniciativě na pětimilionovém Slovensku povedlo získat. Tím dalším může být fakt, že navzdory velké podpoře od náboženských organizací se iniciativa podle svých slov neváže na žádnou ideologii, politickou stranu, nebo víru a vyznání. A zároveň prohlašuje, že nechce žádné násilí ani diskriminaci, požaduje jen ochranu rodin.

Je otázka, do jaké míry sdílí tenhle postoj slovenský prezident Andrej Kiska. Namísto toho, aby vyhlásil referendum a spojil ho s volbami do samospráv plánovanými 15. listopadu, předložil požadavky na posouzení Ústavnímu soudu. Podle Kisky totiž existují pochybnosti o souladu požadovaného referenda s ústavou.

V návrhu, který podal soudu, uvádí, že pochybnosti by se měly týkat zejména toho, jestli předmětem referenda nejsou základní práva a svobody občanů, což by znemožnilo jeho konání. Další otázky podle něj vyvolává, jestli je možné ptát se v referendu na otázku, na kterou už odpověděla poslední novelizace ústavy. Počátkem roku se totiž straně KDH povedlo do ústavy prosadit formulaci, podle níž je manželství svazkem jednoho muže a jedné ženy; a to spolu se změnami v oblasti justice, které tehdy požadovala strana Smer.

Není jasné, kdy Ústavní soud o referendu rozhodne a by se tak volby stihly. Aliance se však už nechala slyšet, že rozhodnutí prezidenta je pro ni velkým zklamáním. Podle jejích představitelů nemůže být referendum protiústavní, jelikož jen zachovává současný stav věcí. Zároveň se obává, že „strategie politiků a elit“ je prodlužovat rozhodnutí Ústavního soudu. „Nevzdáme se do té doby, než ústava Slovenské republiky bude chránit výjimečnost manželství, právo dětí na otce a matku a nárok rodičů na výchovu svých dětí,“ nechal se slyšet její mluvčí Anton Chromík.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].