Když čtrnáctiletý Jonas Bridges sbíhal po schodech ze svého pokoje a radostí volal „Tati, mám tisíc fanoušků“, jeho otec Rob Bridges tomu sotva věnoval pozornost. O pár dnů později už to byly tisíce tři, ale otec byl podobně netečný. Za dalších pár dnů Jonas hlásil: „Tati, už mám pět tisíc fanoušků a jestli to dotáhnu na deset, tak už mi z toho půjdou peníze.“ Teprve v tu chvíli se Rob Bridges začal o věc zajímat, obrátil se na svoji manželku a zeptal se jí: „O čem to ten kluk sakra mluví?“
Lehce úsměvné, přitom nesmírně poutavé a vrstevnaté čtení nabízí text Raising a Social-Media Star od Taylor Lorenz na serveru The Atlantic. Autorka sleduje příběhy zcela nepřipravených a zaskočených rodičů, kteří doma vychovávají internetové hvězdy. Popisuje, jak se potýkají se slávou svých potomků, a jak obtížné je vlastně nastavovat hranice teenagerům, kteří mají najednou obří publikum i velké peníze.
Jonas Bridges se svému otci snažil oznámit, že se právě stává slavným na streamovací platformě YouNow, kde se jeho vlogy a videa s pranky těší značné popularitě. Jako většina rodičů ani Rob Bridges netušil, o co jde. Článek sleduje podstatný generační šev, kdy rodiče nemají o popularitě svých potomku sebemenší ponětí, dokud se s nimi nevypraví někam ven, kde jsou pak zaskočeni četnými žádostmi neznámých teenagerů o autogram nebo fotografii jejich ratolestí. Na druhé straně jsou tu už patrné výsledky hned několika výzkumů – ty potvrzují, že v očích současných amerických teenagerů jsou hvězdy z YouTube mnohem populárnější a vlivnější než mainstreamové celebrity z šoubyznysu.
Rodiče s nulovými zkušenostmi ze zábavního průmyslu tak často zažívají, jak nově nabytá sláva jejich potomků obrací rodinu naruby. V rodičovské generaci nikdo nechápe, jak vlastně sociální sítě fungují a málokdo by tu přišel s radou: „Postuj fotky nebo videa a bude z tebe hvězda.“ Zásadní dilemata tu pramení mimo jiného z toho, jak ochránit své děti před kyberšikanou, nebo jak zvládat neplnoletého člena rodiny, který má násobně větší příjem než jeho živitel. A jak vlastně takové děti připravit na něco, čemu se říká skutečný život.
https://www.youtube.com/watch?v=xrGKd7nkTEQ
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].