Z třetí vlny do čtvrté? Vláda přibržďuje, na horách chce klid
Rodiny se nemají stýkat, bude zákaz ubytování. Je to podraz, zlobí se vlekaři
V boji s koronavirem se opakuje situace z konce minulého roku. Nákaza se opět vymyká kontrole, kdy hrozí zaplnění nemocnic. Snaha něco s tím dělat ale vede k dalším ekonomickým ztrátám. Vláda se tak ocitá ve dvojím ohni a lavíruje mezi restrikcemi a rozvolňování. Ve čtvrtek se přiklonila k dalšímu utažení šroubů. Změna je v tom, že místo restaurací a malých obchodů jsou tentokrát v roli poškozených vlekaři a horské hotely.
Změny směřují hlavně k tomu, aby se dodržovalo to, co už bylo cílem dřívějších opatření. Od soboty budou mít podnikatelé v ubytovacích službách zákaz přijímat hosty s výjimkou případů, kdy návštěvník jede na opravdovou služební cestu. Ta má být prokazována dokladem od zaměstnavatele nebo zadavatele a nebude možné s sebou brát rodinné příslušníky. Opatření má za cíl odradit rodiny od cest na hory – rodinné pobyty totiž byly podle vlády jen maskované služebními pobyty.
Na dodržování pokynů mají dohlížet společné hlídky České obchodní inspekce a policie, podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka ale nepůjde o nástup represe a policie bude postihovat jen „excesy“. Dál také platí, že i po právní stránce je vynucování vládních nařízení sporné.
Podnikatele totiž nelze podle některých výkladů krizového zákona nijak sankcionovat za to, že nařízení porušují. Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka bude za to hrozit trest v podobě zrušení státní podpory, kterou provozovatelé ubytovacích služeb pobírají.
Doma jen s rodinou
Další vládní omezení se týká toho, že na hory bude možné jezdit jen do vlastních objektů anebo do pronájmů. Zapovězené mají být i společné pobyty více rodin, a dokonce i návštěvy, aspoň podle toho, jak nové předpisy vyložil ministr zdravotnictví Jan Blatný. V omezování styku se nyní podle něj půjde nad rámec toho, co platilo třeba na Silvestra, kdy se regulace shromažďování týkala jen veřejně přístupných míst.
Nové nařízení se má týkat omezení "na nezbytně nutnou míru„, pokud jde o "kontakt s jinými osobami než se členy domácnosti,“ uvedl Blatný. „Cílem je, aby docházelo k minimálnímu a ideálně žádnému – tam, kde to není nezbytně nutné a po dobu, kdy je to nezbytné – kontaktu osob uvnitř domácností mimo těch, kteří v těch domácnostech trvale žijí,“ doplnil ministr na vládní tiskové konferenci, kam dorazil místo Babiše s vicepremiéry Havlíčkem a Hamáčkem.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Trable ministra Blatného: lidé utíkají, čísla nesedí
K dalším změnám patří opětovný zákaz návštěv v nemocnicích s výjimkou porodů a návštěv dětských pacientů, dále pak zákaz jízd na lanovkách pro pěší a povinnost nosit respirátory FFP2 v autoškole. Na antigenní test bude bezplatně nárok každé tři dny místo dnešních pěti.
Těžko čitelné signály o tom, co bude, přiměly provozovatele skiareálů k tomu, že někteří zariskovali a pokračovali v zasněžování. To se nově jeví jako vyhozené peníze, minimálně po dobu jednoho, ale spíš dvou nebo tří týdnů. Premiér Andrej Babiš přitom ještě ve středu večer před jednáním vlády uvedl, že nejsou v plánu žádná rozvolnění ani zpřísnění. Dřívější výroky směřovaly i k tomu, že skiareály by mohly být otevřeny už dříve.
Ministr průmyslu Karel Havlíček se nyní vlekařům omluvil za vzbuzování planých nadějí, ale slíbil, že sezóna není ztracena a že ve fázi rozvolnění budou mít skiareály přednost. Žádný termín pro otevření lyžařských středisek však nyní neexistuje – podle ministrů nelze počítat s žádnou změnou nynějšího stavu minimálně ještě příští týden. Pro vlekaře je v běhu program vládní podpory - ta ale podnikatelům nekryje všechny ztráty, tak jako je to u řady dalších oborů.
Pořád plné nemocnice
Nutnost nových omezení ministři vysvětlují tím, že je potřeba dál omezit mobilitu lidí a předejít kontaktům, které nejsou nutné. „Cílem je dosáhnout toho, aby se nesetkávaly rodiny, které společně nežijí,“ prohlásil ministr Blatný. Hlavní riziko je podle něj ve výskytu nových, nakažlivějších mutací.
Podle Blatného se tyto mutace zatím v Česku nešíří komunitně – tedy nekontrolovaně, aniž by o tom měly hygienické stanice přehled. Není ale jasné, zda jde o jistotu nebo jen o odhad, protože laboratorní rozbory, které výskyt mutací odhalují, se v Česku stále provádějí jen ve velmi malé míře. Spolehnout se nelze ani na trasování, které naráží jednak na velké množství nakažených a také na to, že málokdo chce své kontakty hlásit.
Blatný a Hamáček zdůvodnili nynější znepokojení hlavně tím, že v nemocnicích je stále příliš mnoho pacientů s koronavirem a že při nástupu nakažlivějších mutací by lůžka mohla dojít příliš rychle. Proto chce vláda v nemocnicích vytvořit dostatečnou rezervu.
"Nemůžeme si dovolit situaci podcenit, jsme asi v nejsložitější situaci za poslední dobu z hlediska startovacích kapacit,“ uvedl na adresu stávající zaplněnosti lůžek Hamáček. Velký počet nemocných se od Vánoc přelévá také do vysokého počtu mrtvých, což je ukazatel, v kterém je Česko letos zatím jedno z nejhorších na světě.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Hlavní je lyžovat aneb Ve vleku demagogie
Ve středu leželo v nemocnicích s koronavirem 5925 lidí, ve vážném stavu jich bylo 963. Na vrcholu v listopadu byla tato čísla zhruba o pětinu vyšší. Podle Blatného je potřeba snížit celkový počet hospitalizovaných aspoň na čtyři tisíce. Co se bude dál dít z hlediska vládních opatření není jasné, podle Blatného totiž přestává za stávající situace fungovat systém PES.
Rizikový index, podle kterého se mělo přecházet mezi pěti úrovněmi opatření, už skoro dva týdny signalizuje možnost rozvolnění z pátého do čtvrtého stupně, ale podle Blatného je skutečný stav věcí jiný a index v dnešní podobě nemá smysl sledovat. Systém PES už byl připraven v nové verzi, ale podle Blatného „bude potřeba o těch parametrech znovu s odborníky hovořit“.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].