0:00
0:00
Agenda19. 3. 20204 minuty

Také Francouzi musí zůstat doma. Pod pokutou 135 eur

Paříž: Kam a proč jedete?
Autor: Laurent VU / Sipa Press / Profim

Francie je po Itálii a Španělsku třetí nejpostiženější zemí v Evropě, Francouzi však s epidemií koronaviru dlouho bojovali svým typickým způsobem - dělali, jako by nebyla. Změnilo se to v pondělí večer. Emmanuel Macron v televizním projevu ohlásil zákaz vycházení a uzavřel Francouze doma. Stalo se tak poté, co Francouzi během uplynulého teplého víkendu obsadili parky, mačkali se na lavičkách a nábřežích řek, aby si v jarním slunci kompenzovali zavřené restaurace a kavárny. Záměr sociální izolace se minul účinkem a francouzský prezident proto přistoupil k tvrdším opatřením.

Zákaz vycházení platí od úterního poledne a ven mohou lidé jen kvůli přesně určeným důvodům - když jdou do práce, pro potraviny nebo léky. Stát poslal do ulic sto tisíc policistů a četníků, kteří mohou každého venku legitimovat. Francouzi musí mít pro pobyt venku speciálně vyplněný papír, kam napíší, proč jsou z domu, a právě ten policie kontroluje.

↓ INZERCE

První den podle zpráv z místa četníci vysvětlovali a domlouvali, ve středu se už udělovaly pokuty. Porušení zákazu vycházení stálo nejprve 35 eur, nyní činí 135 eur - a v dalších dnech by cena za nepovolené opuštění bytu mohla dosáhnout až 280 eur. “Je to faktor, který by měl jednoznačně odradit veřejnost,” řekl k tomu televizi France 24 francouzský ministr vnitra Christophe Castaner. S pokutami to francouzský stát zjevně myslí vážně, do středečního večera jich bylo podle Castanera uděleno přes čtyři tisíce.

Francie ve středu večer evidovala přes devět tisíc nakažených, tisíc z toho ve vážném stavu v nemocnicích, a 264 úmrtí následkem koronaviru; za jediný den, ve středu, zemřelo 89 lidí. V následujících dnech by měla tato čísla ještě skokově růst, teprve začátkem příštího týdne úřady předpokládají první výsledky nouzového stavu.

Montmartre po zákazu Autor: Mathieu Menard / AFP / Profimedi

Tvrdý dopad se očekává na francouzskou ekonomiku. Francie měla už před epidemií problémy udržet veřejné finance na uzdě a růst tamního hospodářství byl nízký. Teď přepisuje návrh státního rozpočtu na příští rok, prohloubila deficit a odepisuje - zatím jedno procento z předpokládaného růstu HDP.

Ministr hospodářství Bruno Le Maire oznámil okamžité uvolnění injekce do ekonomiky ve výši 45 miliard eur. Jde o záplatu finančním úřadům a dalším institucím za odklad záloh na sociální a zdravotní zabezpečení a záloh na daně pro francouzské podniky, které musely dočasně zavřít nebo jim stojí výroba kvůli poklesu poptávky.

Kromě toho se odkládají platby za nájem, účet za elektřinu, rozšiřují možnosti takzvané dočasné nezaměstnanosti, kdy lidé dostanou poměrnou část svého platu na omezenou dobu. Emmanuel Macron řekl, že vláda nenechá nikoho padnout a ohlásil zřízení speciálního fondu pro živnostníky a obchodníky, kde bude 300 miliard eur snadno dostupných úvěrů a půjček. “Nevylučujeme znárodnění některých strategických podniků v případě nouze,” dodal Macron.

K nelibosti, ale zároveň za pochopení ekonomů se odkládá také důchodová reforma, která v posledních měsících hýbala Francií a desítky tisíc lidí kvůli stávkovaly v ulicích. Macron už měl reformu téměř vyhranou, když se mu podařilo získat část odborových svazů na svoji stranu. Za nastalé situace se ale rozhodl nebrat lidem další perspektivu - zabezpečené penze.

Emmanuel Macron poděkoval lékařům Autor: Pool/ABACA / Abaca Press / Profi

Odložil také druhé kolo komunálních voleb původně plánovaných na tuto neděli. První kolo uplynulý víkend proběhlo a přes nákazu přišla téměř polovina voličů. Na francouzský standard to však byla velmi nízká účast. Nyní je druhé kolo plánováno na červen.

Francouzi také povolali do služeb armádu, jež uvolnila ze svých skladů pět milionů roušek. Do Alsaska, ohniska nákazy, poslala polní nemocnici, vojáci budou v následujících dnech pomáhat také s převozem nemocných do ostatních částí Francie. Výrobci luxusní francouzské kosmetiky pozměnili přísady a začali do nemocnic a obchodů dodávat zdarma antibakteriální gely.

Macron ve středu navštívil jednu z veřejných nemocnic: v roušce a rukavicích tu poděkoval lékařům za jejich nasazení. Do objektivů televizních kamer před špitálem pak francouzský prezident slíbil, že roušky budou do dvou dnů ve všech okresech Francie. Přes počáteční lehkovážnost se země - zdá se - snaží epidemii se vší vážností zkrotit.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].