Obchodníci by měli prokazovat, že neprodávají ruský plyn
S ministrem průmyslu a obchodu Lukášem Vlčkem o ruském plynu, jihokorejském jádru a o problémech se státním rozpočtem
Máme skoro tři roky od začátku invaze Ruska na Ukrajinu. Jak se díváte na to, že i když je technicky možné mít v Česku plně neruský plyn, tak tomu tak stejně není a dál odběrem tamního plynu financujeme rakety, které denně míří na ukrajinské civilisty? Letos bychom měli mít v Česku polovinu plynu z ruských zdrojů.
Nemám z toho radost. Musíme dotáhnout naši infrastrukturu, aby nezávislost byla technicky možná. U plynu to už možné je, v případě ropy to dotáhneme příští rok, což bude hlavně díky modernizaci ropovodu TAL+, u kterého v současné době děláme zkoušky, abychom to mohli příští rok spustit.
Máte pravdu, že se ruský plyn různými obchodními cestami do Evropy stále dostává. Proto byla prvním krokem infrastruktura. Další věcí je zrušení německého poplatku za tranzit plynu, máme slib německé vlády, že se to zruší. To také pomůže. Ale samotná obchodní cesta ruského plynu se dá ovlivnit jen velmi těžko, Rusové jej totiž prodávají výrazně pod cenou, jelikož se ho kvůli různým embargům nemohou zbavit. Toho využívají obchodníci, kteří se ho snaží přes překupníky dostat do Evropy.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu