0:00
0:00
Kontext25. 9. 202413 minut

Hospodářství vrávorá, montovna se vyčerpala a školství jako otloukánek

Proč ani třetí ministr v čele rezortu školství nepřinesl to, co Česko nutně potřebuje: energii, reformy a především peníze

 Školství jako priorita? Opět jen slib 
Autor: ČTK / Pancer Václav

Tři středoškolští učitelé a čtyři univerzitní profesoři. Personální výbava členů současné vlády v jistém ohledu vzbuzovala vysoká očekávání. Český model výkonné montovny bez valné přidané hodnoty se už dávno vyčerpal a tuzemské hospodářství vrávorá. A je fakt, že příliš mnoho jiných možností, jak to zvrátit, než posouvat kvalitu a dostupnost vzdělávání, v ruce nemáme. Právě investice do školství jsou osvědčenou cestou, jak skočit o pár levelů výš a v rétorické rovině s touto šancí šermuje každá vláda. Po třech letech vlády Fialova kabinetu ale od řadových učitelů zaznívá: jsme frustrovaní, zklamaní a cítíme se podvedeni. „Učitelský“ kabinet zkrátka neplní sliby. Rezort, který dostalo na starost hnutí STAN, trpí zejména kvůli častým výměnám – v čele žádného jiného rezortu se nevyměnili tři ministři jako v případě školství. 

V roce 2021 usedl do křesla Petr Gazdík, zřejmě nejostřílenější politik Starostů a nezávislých, který se zároveň dlouhodobě profiloval jako expert na vzdělávání. Teoreticky měl splňovat nutné podmínky pro úspěšného ministra – znal školský terén, tématu se dlouhodobě věnoval a jako zakladatel hnutí měl solidní politický kapitál, který je ve vládě na prosazení vlastních priorit třeba. Po půl roce ale bývalý starosta obce Suchá Loz skončil kvůli stykům s podnikatelem Michalem Redlem, který je ústřední postavou korupční kauzy Dozimetr.  

↓ INZERCE

A zhruba tehdy začaly problémy. Gazdíka nahradil Vladimír Balaš, expert na ústavní právo, které vyučuje na Karlově univerzitě, a nováček v poslaneckých lavicích, kam usedl po překvapivém úspěchu hnutí pod vedením Víta Rakušana ve volbách v roce 2021. „Jsem vyčerpaný a končím,“ uvedl po necelém roce Balaš, kterého programový ředitel uznávané školské neziskovky EDUin Miroslav Hřebecký popisuje jako „brigádnickou výpomoc“. Po něm se do čela rezortu dostal bývalý rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, který předtím působil jako ministr pro evropské záležitosti. Tím se ministerstvo školství stalo na papíře nejméně stabilním rezortem současného kabinetu.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc