Co byste měli vědět o válce v Súdánu, kterou krizemi zahlcený svět nemá čas sledovat
Deset milionů uprchlíků, jediný hladomor světa – pět příčin, proč k tomu došlo
Kde hladoví nejvíce lidí? Kde probíhá největší uprchlická krize? Kde zuří nejbrutálnější válka současnosti? Kdo pomyslí na Ukrajinu a Gazu, ten nechybuje. Různé odhady počtu ukrajinských a ruských obětí se pohybují v řádu desítek i stovek tisíc. Většina ze dvou milionů obyvatel Gazy pak poslední měsíce přežívá v podmínkách srovnatelných s hladomorem.
Pak je tu ale třetí a taktéž správná odpověď, která možná napadla málokterého čtenáře: Súdán. Z domova tam uteklo přes deset milionů lidí, Súdán tedy početně vystřídal Sýrii na pozici hlavní světové uprchlické krize. Naprostá většina běženců zatím prchla do jiných koutů této třetí nejrozlehlejší africké země, asi dva miliony do sousedních států.
V červenci byl pak v Dárfúru na severozápadě Súdánu oficiálně vyhlášen stav hladomoru. Teprve potřetí v tomto tisíciletí (po jihu Somálska v roce 2011 a Jižním Súdánu v roce 2020, v Gaze zatím vyhlášen nebyl). Vážná je situace v celé zemi. „Čistě početně je to nejhorší katastrofa na světě. Každý druhý Súdánec, 26 milionů lidí, nemá dostatek jídla,“ říká ve video rozhovoru Leni Kinzli ze súdánské mise Světového potravinového programu (WFP). Miliony lidí podle jejích slov míchají mléko či kaši z čiroku s vodou a celé týdny nejedí nic jiného. V úplné nouzi pojídají trávu a plevel. Humanitární agentury varují, že pokud se výrazně nezlepší přístup pomoci, tak zemřou stovky tisíc lidí.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu