Podle průzkumu agentury IPSOS je klimatická změna pro české voliče a voličky třetím nejdůležitějším tématem voleb do Evropského parlamentu. Současně se změna klimatu už nyní Česka hluboce dotýká.
Geograficky ležíme v části světa, která se klimaticky otepluje dvakrát rychleji, než je světový průměr. Podíl českých emisí na změně klimatu je v přepočtu na obyvatele enormní – konkrétně o 90 procent vyšší než celosvětový průměr a daleko před Čínou, Indií či Polskem. Čeká nás modernizace ekonomiky a obnova krajiny, na kterou budeme mít více než bilion korun z EU. Přestože klimatické otázky ovlivní příští roky i desetiletí, data ukazují, že obyvatelé mají o dekarbonizaci nedostatek informací. Ve veřejném prostoru potřebujeme přestat o změně klimatu zaraženě mlčet.
Nepomáhá však ani křik, že se na nás řítí katastrofa (tající ledovce, topící se lední medvědi, hořící pralesy), za kterou může lidská pýcha a touha ovládat svět. Britská komunikační agentura Futerra přirovnává toto vyprávění k příběhu o Frankensteinovi a jeho monstru, které stvořila lidská vynalézavost, vymklo se kontrole a všechny nás zničí.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu