0:00
0:00
Kontext4. 2. 202321 minut

Nejvyšší stupeň poplachu

Současný rozmach umělé inteligence změní způsob, jakým pracujeme a bavíme se. Opravdová revoluce se ale v laboratořích možná teprve rodí.

Na prahu změn. Ondřej Podsztavek (vlevo) a Pavel Kordík u krabice se čtyřmi pokročilými grafickými kartami vhodnými pro trénování neuronových sítí, které jsou na FIT ČVUT k dispozici. V laboratořích typu OpenAI těchto karet za miliony korun využívají tisíce. „Pokročilého chatbota nelze učit na jednom stroji,“ říká Pavel Kordík.
Autor: Matěj Stránský

Loni v listopadu zavládla v ústředí Googlu panika: „code red“ neboli vysoký stupeň poplachu, jak to nazvala americká média. Zdrojem byly jisté nepříjemné reminiscence – třeba vzpomínka na obrovské problémy finské Nokie a dalších firem, které se nechaly zaskočit náhlým technologickým průlomem nevídaného rozsahu. Ať už příchodem smartphonu, který znamenal, že celou koncepci telefonu někdo vymyslel znovu a lépe, nebo nástupem prvního internetového prohlížeče.

Podobný potenciál manažeři Googlu rozpoznali v novém chatbotu ChatGPT od výzkumné organizace OpenAI. Co jiného by mohlo nahradit jejich úspěšný internetový vyhledávač než systém, který místo nekonečné série odkazů, jimiž se hledající musí probírat, nabídne souvislý, smysluplný text na dané téma? A který navíc vygeneruje obchodní strategii pro vaši firmu, bude přispívat na váš blog nebo za vás napíše počítačový program v mnoha různých programovacích jazycích?

↓ INZERCE

„Když jsem v letech 2012–2014 pracoval v Google Brain, měl jsem pár nápadů, jak bychom se na vyhledávače mohli dívat jinak, nikdo na to ale nereagoval. Přístup byl – tohle nás živí, na to se nesmí sahat,“ vzpomíná světově známý český vědec Tomáš Mikolov, jehož objevy z oblasti matematického zpracování jazyka umožnily nástup jak současných chatbotů, tak jazykových překladačů. „Teď se v Googlu trochu probudili.“

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc