Umělá inteligence není schopná myslet ze stejného důvodu, proč není schopná mít husí kůži,“ píše německý filozof korejského původu Byung-Chul Han. Otázka, zda umělá inteligence může překonat tu lidskou, je všudypřítomná. Veškerá pozornost se však dnes zaměřuje zejména na charakteristiky „AI“. To hlavní, co přitom budeme muset znovu promyslet, je podstata nás samých.
Původně nadaný student metalurgie opustil korejskou univerzitu v Soulu, aby se stal novodobou osobností německé filozofie a po vzoru předmětu své disertace, Martina Heideggera, začal zkoumat mimo jiné dopady soudobých technologií na člověka a společnost.
Umělá inteligence se bezpochyby zdokonaluje v určitých oblastech toho, co historicky označujeme jako součást „myšlení“. Jak na běžícím páse dokáže vyhodnocovat „korelace“: A často nastává, pokud nastane B. Neví, proč tomu tak je, ale to ji netrápí. Množství dat, na kterých je dnes AI schopná tuto logickou zásadu aplikovat, dávno předčí nejbujnější lidské fantazie. A člověk se s ní v tomto nemůže měřit.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu