Fiala slibuje ceny, které nemůže zaručit
Česko čeká další zdražení elektřiny, firmy a některé domácnosti mají důvod k obavám
Český průmysl má důvod k nervozitě. Německá vláda oznámila, že ještě o něco víc než dosud pomůže firmám s vysokými cenami elektřiny. Tato zpráva přišla v čase, kdy Česko řeší opačnou starost: zdejší podniky čeká naopak zdražení elektřiny a další vlna zvýšení cen postihne oproti očekávání i domácnosti. Tady totiž pomoc, kterou vláda vloni nasadila v reakci na rekordně vysoké ceny elektřiny, s letošním rokem končí.
Vzpomínka na rok 2010
Počátkem listopadu oznámil Energetický regulační úřad (ERÚ), že plánuje pro rok 2024 zvednout regulovanou složku ceny elektrické energie o 71 procent. Číslo neavizuje zdražení celkové ceny elektřiny, ale pouze státem regulované části, která tvoří zhruba třetinu konečné ceny a týká se plateb za přenos či další služby, především podpory obnovitelných zdrojů (jde o zhruba 600 Kč/MWh). Jen připomeňme, že nejde o podporu nově vznikajících zelených elektráren, ale o pozůstatek po solárním boomu kolem roku 2010, kdy parlament kvůli své nečinnosti nedokázal včas snížit státem garantované ceny a majitelé slunečních elektráren dostali záruky vysokých výkupních cen přesto, že jejich výrobní náklady rapidně klesaly a z udělování solárních licencí se na chvíli stal neprůhledný, pro státní kasu ničivý byznys. Záruka přitom znamená, že i když jsou dnes výkupy nižší, musí někdo – odběratelé a stát – rozdíl mezi garantovanou a tržní cenou majitelům tehdy schválených elektráren doplatit.


V současném zvýšení ovšem nejde pouze o platby na podporu zelených elektráren. Zdražit mají i další regulované energetické služby, takže místo letošních průměrných 1640 korun za megawatthodinu by měly domácnosti příští rok odvádět podle návrhu ERÚ 2804 korun. To nebude znamenat plošné drama. Domácnosti, kde svítí úsporné žárovky, elektřinou se netopí ani neohřívá voda a roční spotřeba je třeba jen kolem jedné megawatthodiny, zaplatí zhruba o sto korun měsíčně více. Menší či střední rodinné domky s elektrickým ohřevem vody běžně mívají spotřebu 4–5 MWh, jejich zdražení by tedy činilo několik set korun měsíčně. Dál už je to horší. Majitelům domu s tepelným čerpadlem by zvýšení ceny přineslo výdaj dalších zhruba pět set korun měsíčně a vytápění domu přímotopy může zvýšit měsíční výdaj za elektřinu o dalších více než tisíc korun.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu