Fiala slibuje ceny, které nemůže zaručit
Česko čeká další zdražení elektřiny, firmy a některé domácnosti mají důvod k obavám
Český průmysl má důvod k nervozitě. Německá vláda oznámila, že ještě o něco víc než dosud pomůže firmám s vysokými cenami elektřiny. Tato zpráva přišla v čase, kdy Česko řeší opačnou starost: zdejší podniky čeká naopak zdražení elektřiny a další vlna zvýšení cen postihne oproti očekávání i domácnosti. Tady totiž pomoc, kterou vláda vloni nasadila v reakci na rekordně vysoké ceny elektřiny, s letošním rokem končí.
Vzpomínka na rok 2010
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/4a4d220f-e9d8-4c00-871f-f605c2017a8a.jpeg?width=1920&height=600&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/346d208b-db3f-4735-8aae-a35cff633dcb.jpeg?width=3840&height=651&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
Počátkem listopadu oznámil Energetický regulační úřad (ERÚ), že plánuje pro rok 2024 zvednout regulovanou složku ceny elektrické energie o 71 procent. Číslo neavizuje zdražení celkové ceny elektřiny, ale pouze státem regulované části, která tvoří zhruba třetinu konečné ceny a týká se plateb za přenos či další služby, především podpory obnovitelných zdrojů (jde o zhruba 600 Kč/MWh). Jen připomeňme, že nejde o podporu nově vznikajících zelených elektráren, ale o pozůstatek po solárním boomu kolem roku 2010, kdy parlament kvůli své nečinnosti nedokázal včas snížit státem garantované ceny a majitelé slunečních elektráren dostali záruky vysokých výkupních cen přesto, že jejich výrobní náklady rapidně klesaly a z udělování solárních licencí se na chvíli stal neprůhledný, pro státní kasu ničivý byznys. Záruka přitom znamená, že i když jsou dnes výkupy nižší, musí někdo – odběratelé a stát – rozdíl mezi garantovanou a tržní cenou majitelům tehdy schválených elektráren doplatit.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu