Jak se změnilo sexuální chování Čechů během covidu? Je pravda, že mladí lidé v tuzemsku mají v porovnání s předchozími generacemi výrazně méně sexu? Projevuje se ve sféře intimity zvýšená společenská citlivost věnovaná sexuálnímu násilí a více se řeší téma jasného souhlasu? Jak vypadá intimní život LGBT+ lidí a jak se jim obecně ve společnosti žije? Kde a jak se lidé seznamují? Jak moc se díváme na porno? Hledají uživatelé seznamovacích aplikací hlavně sex, nebo i vztahy? Jak to, že roste počet případů syfilidy a HIV?
Přirozenou přitažlivost naznačené baterie otázek umocňuje fakt, že jde zároveň o společensky velmi důležitou agendu. Znalost odpovědí potřebujeme pro dobré nastavení sexuální výchovy, zdravotní politiky (prevence sexuálně přenosných chorob nebo nechtěných těhotenství), ale i pro nabídku dobře cílené sexuologické a psychologické pomoci. Odpovědi ale zatím nemáme: komplexní šetření sexuálního chování prováděl od počátku devadesátých let až do roku 2013 Sexuologický ústav 1. lékařské fakulty Karlovy univerzity a Všeobecné fakultní nemocnice. Následný výpadek byl způsoben tím, že tým pod vedením sexuologa Petra Weisse nesehnal na náročný výzkum peníze.
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/4a4d220f-e9d8-4c00-871f-f605c2017a8a.jpeg?width=1920&height=600&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/346d208b-db3f-4735-8aae-a35cff633dcb.jpeg?width=3840&height=651&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
Desetiletou přestávku nyní ukončí výzkum nový, který od letošního listopadu do března 2024 provede Centrum pro sexuální zdraví a intervence Národního ústavu duševního zdraví ve spolupráci s agenturou MindBridge Consulting. Pod názvem CzechSex bude anonymně dotazováno šest tisíc respondentů a respondentek (osobně i on-line). Otázky reflektují nejnovější mezinárodní doporučení pro výzkum sexuality a genderu, zejména v tom, že se nezaměřují pouze na fyzickou stránku sexu (věk první masturbace či pohlavního styku), ale také na jeho psychologický rozměr. Tedy jaké pocity lidé při sexu zažívají a zda – a jak často – jde kromě příjemných stavů také o strach, úzkost či nepohodu způsobenou například tlakem od partnera či partnerky. A jak se případně liší zkušenosti LGBT+ lidí od heterosexuální většiny.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu