Uprostřed chaosu spojeného s dalším kolapsem republikánů ve Washingtonu odkazují republikánští odpůrci deficitu správně na závažný základní problém – dluh federální vlády. Jeho celková výše nyní přesahuje 33 bilionů dolarů, deficit tvoří více než sedm procent HDP a čistá letošní splátka úroků bude pravděpodobně dosahovat více než 650 miliard, což není o mnoho méně než výdaje na obranu. Politici se mohli serióznímu řešení amerického deficitu věnovat téměř celou jednu generaci, protože úrokové sazby byly setrvale velmi nízké a financování dluhu snadné. Při dnešních úrokových sazbách to ale vypadá, že mejdan je u konce.
Naštěstí máme přímo před sebou jednoduché řešení, i když ho obě politické strany odmítají přijmout. Zaveďme federální daň z prodeje, podobně jako kterákoli jiná vyspělá ekonomika na světě. Většina zemí poplatek nazývá daní z přidané hodnoty (DPH), protože ji vybírá v každé fázi výrobního řetězce, a nikoli pouze v bodě konečného prodeje. Podle kongresového Rozpočtového úřadu by taková pětiprocentní daň mohla během příštích deseti let vynést tři biliony dolarů, a to by fiskální problém USA značně otupilo. Země Evropské unie získávají z DPH průměrně přibližně 20 procent svých celkových daňových příjmů. Spojené státy jsou na nule.
Jaké jsou jiné možnosti? Republikánské návrhy na rozpočtové škrty zní jako vtip. Navrhované úspory by se netýkaly nárokových položek v oblasti zdravotního a důchodového zabezpečení ani výdajů na obranu či zabezpečení veteránů. Když k tomu připočítáte splátky úroků, představují „nedotknutelné“ části federálního rozpočtu celých 75 procent jeho výše. Mluvit vášnivě o snížení zahraniční pomoci zní jistě přitažlivě, ta ale představuje jedno procento výdajů federální vlády.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu