Prověrka bidenomiky
Biden by neměl opakovat chyby průmyslové politiky z minulosti
Bidenova administrativa začala uskutečňovat nový a ambiciózní ekonomický program, jenž vychází z názoru, že převládající ortodoxie uplynulých několika desetiletí – konkrétně požadavek zajistit existenci svobodného trhu a volného obchodu – nevyhovuje potřebám americké ekonomiky. Tento přístup podle kritiků dával přednost efektivitě na úkor nerovnosti, oslaboval výrobu a nadmíru spoléhal na země, jako je Čína. Prezident Biden naopak sestavil největší program veřejných investic do americké ekonomiky za mnoho desítek let, jehož účelem je především podpořit oživení výroby (konkrétně průmyslu výroby čipů) a přechod energetického sektoru na obnovitelné zdroje.
První data ministerstva financí naznačují, že tato strategie se daří. Výdaje na výstavbu výrobních zařízení se od konce roku 2021 zdvojnásobily, převážně v oboru počítačů, elektroniky a elektrotechnického zboží. Od přijetí Bidenova velkého zákona o infrastruktuře vzrostly výdaje na nebytovou výstavbu zhruba o 15 procent a výdaje soukromého sektoru ve srovnání s veřejným sektorem vzrostly téměř trojnásobně.
Dá se tedy říci, že vládní politika a výdaje se staly pro soukromý sektor katalyzátorem. Ostatní vyspělé ekonomiky nevykazují tak velké přírůstky ve výstavbě výrobních zařízení; děje se to především ve Spojených státech.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu