Vláda ve středu schválila doporučení novelizovat zákon proti praní špinavých peněz a zjednodušila možnost právních kroků k zabavení „vysoce podezřelého“ majetku. Ze tří variant navržených ministerstvem spravedlnosti vybrala tu, kterou podporovali policejní a finanční či občanští experti z organizace Rekonstrukce státu.
Česko patří z právního pohledu v rámci Evropy k nejtolerantnějším zemím v postoji k nelegálně nabytému majetku. I když má někdo dlouhá léta prokazatelný příjem třeba čtyřicet tisíc korun měsíčně, na svém bankovním účtu sto milionů korun a existují jasné důkazy jeho kontaktů s mafiány z Východu, a navíc je velmi pravděpodobné, že jeho účet slouží jako parkovací místo pro špinavé peníze, nikdo s tím nemůže nic udělat, pokud se soudně neprokáže, že těch sto milionů pochází z konkrétní trestné činnosti.
Pak je tu ještě vyšší level. Tranzitní, průtokové účty v českých bankách. Nejčastěji patří firmám s nejasnými majiteli nebo tuzemským bílým koňům. Firmy nevykazují prakticky žádnou činnost, ale na jejich účty chodí v drtivé většině případů z postsovětských zemí stamilionové částky, které se na kontech ohřejí pár hodin nebo dnů a pak odejdou, často rozděleny na drobnější sumy, na účty do seriózních západních bank.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu