Elektrárna umístěná nad poledníkem procházejícím zhruba středem Evropy by zároveň mohla zásobovat libovolné místo na celém evropském kontinentu. (Vizualizace ESA)
Čerpat solární energii z vesmíru, kde nejsou žádné mraky a slunce svítí nepřetržitě, touží lidstvo již od sedmdesátých let minulého století. Během tehdejší energetické krize zkoumala reálnost takových plánů NASA a dospěla k závěru, že náklady by byly příliš vysoké. Od té doby ale technologie zlevnily a začátkem června vědci z Kalifornského technologického institutu (Caltech) prokázali – zatím v malém měřítku –, že přenos energie uskutečnit lze.
Karty jsou rozhodně rozdány příznivěji než před desetiletími. Nástup opakovaně použitelných raket společnosti SpaceX velmi zlevňuje vynášení nákladů do kosmu. Vyvíjejí se roboti schopní sestavovat složité systémy přímo na oběžné dráze, roste účinnost fotovoltaických článků. Dvě různé studie, které si loni objednala Evropská kosmická agentura ESA, shodně dospěly k závěru, že do roku 2040 by mohla energie z vesmíru cenově konkurovat energii z obnovitelných zdrojů na Zemi.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu