Ve sněmovně ještě není určeno datum, kdy budou poslanci rozhodovat o schválení v květnu podepsané obranné smlouvy s USA, ale politická debata parlamentních stran o ní už začala. Pozornost ke smlouvě přitáhl předseda ANO Andrej Babiš, který v televizní debatě s premiérem Petrem Fialou vládě vyčetl, že nevysvětluje, co smlouva Česku přinese, a tím ve veřejnosti vyvolává zmatek a obavy.
„Lidi nám pak píšou, že nechtějí válku jako ten šílený Řehka… V momentě, kdy se mluví o válce, tak lidi mají obavy a vláda mlčí a se smlouvou nás všechny postavila před hotovou věc,“ vysvětlil svůj postoj k dohodě Babiš. Jeho spolustraníci chtějí smlouvu před schvalováním ve sněmovně prodebatovat a slyšet, co některé údajně nejasné pasáže znamenají. Podle toho se pak rozhodnou, zda ji podpoří, nebo ne.
Že chce ANO o smlouvě diskutovat v poslaneckých lavicích, je v pořádku. Znění smlouvy ministerstvo zveřejnilo a její obecná formulace samozřejmě vyvolává řadu otázek. Co přesně například znamená, že americká armáda bude mít k dispozici devět tuzemských vojenských základen? Proč bylo nutné do smlouvy napsat, že americká strana bude moci v některých objektech provádět stavební úpravy? Atd.


Ministryně obrany Jana Černochová tvrdí, že věc opozici na půdě sněmovny opakovaně vysvětlila a že vše, co budou američtí vojáci v Česku konkrétně dělat, musí předtím schválit vláda. Přesto mají poslanci ANO právo se při projednávání smlouvy v plénu sněmovny ptát, na co chtějí. Otázkou ale bude, jak projednávání smlouvy pojmou. Jestli jako veřejnou manifestaci postoje „jsme suverénní země a nechceme válku ani americké základny“, na níž se pokusí získat politické body? Nebo zvítězí ve straně postoj předsedy výboru pro obranu Lubomíra Metnara, který říká, že si „v kontextu války na Ukrajině neumí představit, že bychom dokázali bez nejsilnějšího aliančního spojence USA čelit takovým hrozbám, ale že smlouva má pasáže, které bude chtít vysvětlit“?
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu