Vládními politiky sestavená komise, která může konkurentům zakázat stát se ministrem či premiérem, a k tomu se ještě dostat ke spoustě jejich citlivých údajů? To zní jako sen strany, kterou čekají na podzim volby a za žádnou cenu nechce ztratit moc. Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) si ho splnila. Komise zkoumající „ruský vliv v Polsku v letech 2007–2022“ všechno tohle může provést – a pracovat začne brzy.
Zákonu, který ji podle vládního návrhu zřídil, se přezdívá lex Tusk, podle expremiéra a nyní šéfa opozice Donalda Tuska. Jediný vážný opoziční adept na premiérské křeslo vládl osm let, za tu dobu jednal s Ruskem mnohokrát. Všichni předpokládají, že komisaři si ho vyberou jako jeden z prvních objektů svého zájmu. A něco, co se dá vyložit jako vlastizrádné podlehnutí ruským vlivům, už se najde. Proti verdiktu se lze odvolat k soudu, ale to se potáhne a komisní trest bude mezitím platit. Ve volbách bude mít opozice utrum.
Platí, že Polsko je důležitá regionální síla, klíčová unijní země v právě probíhající ruské válce a česká vláda dělá správně, že k sousedovi přistupuje s taktem. Její zástupci by si ale měli všimnout jedné věci: Viktor Orbán má své Maďarsko v hrsti, na Slovensku se o moc znovu hlásí Robert Fico s plánem na brutální pomstu oponentům, a teď přichází polský nápad s komisí, který je i na poměry tamní vlády silná káva: PiS se obdařila možností tvrdě manipulovat politickou soutěží v zemi a vyřadit z ní libovolně každého, kdo by mohl omezit její moc.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu