Ještě minulou středu ráno se v politických kuloárech čekalo, zda ODS tváří v tvář politické realitě sebere odvahu vyzvat Václava Klause k demisi a navrhne ze svých řad nového premiéra. Nestalo se. Místo toho Klaus po mnohahodinovém jednání novinářům přečetl „stabilizační a ozdravný program“, v němž veřejně přiznal nedobrý stav domácí ekonomiky a voliče vyzval k utahování opasků. De facto tak popřel to, co až dosud sám říkal, ale nejen to.
Podle koaličních dohod je rekonstruovaná vláda – místo Vladimíra Dlouhého zasedne velvyslanec Karel Kühnl a Ivana Pilipa, který bude ministrem financí, vystřídá další velvyslanec Jiří Gruša – na české poměry dozajista kompetentním a odborně zdatným orgánem. Chybí jí však politická věrohodnost, kterou bude při realizaci „stabilizačního programu“ potřebovat nejvíc. Středeční „balíček č. 2“ se totiž neomezuje jen na otevřené pojmenování stavu tuzemské ekonomiky (v textu se například jasně říká, že současné ekonomické potíže nejsou náhodným výkyvem, ale důsledkem dlouhodobých tendencí a chyb vlády), ale jasně určuje i metody léčby. Kromě masivních rozpočtových škrtů – celkem má jít o 65 miliard – jde o omezení dovozu, podporu restriktivních kroků centrální banky, a zejména o zastavení dosavadního tempa růstu mezd.
Není třeba velkého politického rozhledu, aby člověk věděl, že s prosazováním těchto bezesporu nutných, ale nepopulárních opatření by měl značnou práci i kabinet těšící se všeobecné podpoře veřejnosti a zaštítěný jasnou parlamentní většinou. Nic z toho ovšem staronová Klausova vláda nemá. Jak tedy chce postupovat kabinet složený ze stran, které dosud nevynechaly příležitost udělat jedna druhé podraz, a navíc vedený mužem, který ještě minulý týden odmítal zmínky o problémech domácí ekonomiky jako zlou a nepřátelskou propagandu?


Průměrný a v podstatě loajální volič ODS, který před pěti lety uvěřil liberální rétorice o svobodě a volném trhu jako cestě k co nejrychlejšímu blahobytu, musel nyní při poslechu Klausova líčení téměř katastrofického stavu české ekonomiky – včetně tvrzení, že k hospodářským potížím „přispěla i míra otevřenosti naší ekonomiky“ – nutně získat pocit, že byl až dosud podváděn. Vždyť až do této chvíle mu stejný premiér říkal, že česká cesta od komunismu ke kapitalismu už úspěšně skončila a ekonomika stojí přes drobné potíže na pevných a zdravých základech. Zmatek, který tím v hlavách příznivců ODS vznikl, má přitom stejnou příčinu, která je i jedním z podstatných momentů nynější krize: ODS (a de facto celá koalice) zredukovala svou politickou vizi pouze na lákadlo stále a bezproblémově rostoucího blahobytu.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu