Jablka s chutí kraje
Ty názvy znějí poeticky: Žďárské úrodné jablko, Holovouský malináč, Jadernička moravská, hruška Solanka, bělokarpatská Jačmenka... Staré ovocné odrůdy jsou chutí svého místa a také tam nejlépe prospívají. Najdete je v opuštěných sadech, sílí ale také trend jejich opětovného vysazování.
Staré odrůdy ovocných stromů jsou fajnšmekrovskou záležitostí. Co může být lepšího než zasadit strom, který pochází zrovna z vaší vesnice nebo regionu? Spolu s ním zapustíte kořeny hlouběji do místních nejen kulinárních tradic a zároveň máte jistotu, že se mu bude dařit: je na danou nadmořskou výšku, druh půdy a místní klima nastavený.
V našich krajích lokálních odrůd ovoce vzniklo během staletí celkem dost, problém je jen v tom, že většina ovocných školek na původní odrůdy rezignovala a sází hlavně na produkci zaměnitelnou s jinými zeměmi.
Malináče z Dolňácka


Jabloň bez bližšího určení tak seženete vždycky, ale konkrétní staré odrůdy nabízejí málokde a ještě v omezeném množství. Takže pokud chcete sázet na podzim, je třeba stromy zamluvit nejpozději na začátku léta, navíc pro vysněné stromy můžete jet přes půl republiky. Třeba na slovácké Dolňácko, kde jsou kousek od sebe hned dvě ovocné školky se solidní nabídkou starých odrůd. Lidé k nim jezdí třeba až z Podkrkonoší, protože jen tady jim prodají jabloně plodící lehce nakyslá Smiřická vzácná nebo Holovouské malináče, vyhlášené malinovým aroma a výrazným červeným odstínem.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu