„První měsíce po loňské ruské invazi na Ukrajinu letěly ceny ropy a plynu vzhůru a přinesly Moskvě nečekané finanční zisky. Tyto dny jsou pryč. Jak válka vstupuje do druhého roku, tak západní sankce začínají více bolet. Ruské státní příjmy klesají a ekonomika zpomaluje, možná dlouhodobě.“ Těmito slovy minulý týden začal článek Evana Gershkoviche, jeho možná na dlouho poslední. Reportér deníku The Wall Street Journal a jeho kolega Georgi Kantchev (pracuje z Berlína) v něm detailně popsali nadcházející úpadek ruského hospodářství: po ztrátě evropských trhů musí Rusko své suroviny prodávat pod cenou, kvůli vojenské mobilizaci mu začínají chybět pracovní síly a je na cestě stát se ekonomickou kolonií Číny.
Dva dny po vydání článku byl jednatřicetiletý Gershkovich zadržen ruskou tajnou službou FSB v Jekatěrinburgu, asi tisíc kilometrů na východ od Moskvy. „Je podezřelý ze špionáže v zájmu Spojených států,“ tvrdí ruské úřady. Novinařina podle nich byla jen krytí pro sběr státních tajemství o jedné z vojenských firem. „Byl chycen při činu,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov – a jeho vyjádření dokládá, že zatčení proběhlo s Putinovým plným vědomím.
Americký občan Gershkovich je synem emigrantů ze Sovětského svazu, hovoří plynně rusky a z Moskvy píše šest let. Nejprve pro místní anglicky psané noviny The Moscow Times, poté pro agenturu Agence France-Presse, nyní pro The Wall Street Journal. Hlavní americký finanční deník ruské obvinění ostře odmítl a požaduje okamžité propuštění „svého práci oddaného reportéra“. Americký ministr zahraničí Antony Blinken poté Moskvu obvinil z braní rukojmích.


Gershkovichovi hrozí dvacet let vězení a znalci se obávají, že se v dohledné době na svobodu nedostane. Podle ruského advokáta Ivana Pavlova, jenž před svým útěkem do exilu řadu obviněných ze špionáže hájil, má Gershkovich jen dvě možnosti, jak se výhledově dostat na svobodu: stát se součástí výměny vězňů, nebo pád Putinova režimu. Momentálně probíhají jednání mezi Ruskem a USA ohledně výměny dvou ve Slovinsku zatčených ruských špičkových špionů. „Je jasné, že vzali rukojmí,“ řekl Pavlov deníku The Guardian. „Je to signál zahraničním novinářům, že je konec. Že nevyslovená imunita pro akreditované novináře končí.“
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu