
Představit si ulici bez aut někdy vypadá neproveditelně. Dokud ji není třeba opravit – a tím pádem na nějakou dobu opravdu zavřít.
Taková nutná uzavírka spojená s výměnou tramvajových kolejí vyšla začátkem roku na frekventované průjezdní ulice pražské Malé Strany. A protože – slovy bývalého primátora a nově náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba – „prokazatelně nenastala žádná dopravní apokalypsa“, vrací se na stůl nápad, zda auta nevykázat z památkové zóny natrvalo nebo alespoň jejich provoz nějak výrazně neomezit.
Podobné přísliby tu byly už za komunismu. Když se budoval Strahovský tunel, jedním z odůvodnění bylo vytvořit v něm paralelní dopravní spojení k průjezdu přes centrum kolem Vltavy. Ale když byl tunel v roce 1997 hotov, zůstaly k dispozici obě trasy. Podobný vývoj se opakoval při budování tunelu Blanka. Jak Hřib s oblibou zdůrazňuje, dnešní primátor Bohuslav Svoboda tehdy sliboval, že soustava tunelů může fungovat jako náhražka za průjezd centrem, tak aby komunikace kolem Kampy, Karlova mostu a na Starém Městě sloužily více chodcům, cyklistům a tramvajím. Naposledy se o zákazu tranzitní automobilové dopravy podél řeky mluvilo před třemi lety, kdy se měnily koleje na protilehlém břehu a magistrát na zkoušku nechal zavřít průjezd Malou Stranou i Starým Městem. Ani tehdy žádný kolaps nenastal, ale proti trvalému zákazu tranzitní dopravy se postavily městské části a část celopražské koalice, a tak vše zůstalo opět při starém.


Hřib věří tomu, že tentokrát omezení projde. Jeho Piráti jsou sice jen menším partnerem v koalici s uskupením Spolu, které se v hlavním městě profiluje jako patron automobilové svobody, ale podle Hřiba zatím debata na magistrátu běží konstruktivně a směřuje k řešení – koaliční strany utvořily pětičlennou skupinu, která nejdřív detailně prozkoumá nově posbíraná data o vývoji dopravy během letošní uzavírky, a pak by měla rozhodnout o formě dopravních omezení a o tom, zda by se týkala jen Malé Strany, nebo i Starého Města a v jakých ulicích. Oproti situaci před třemi lety je podle Hřiba velká změna v tom, že za utlumení dopravy se jasně staví nová politická reprezentace Prahy 1, kam dotčené území spadá. „Máme nějaké nápady, jak to ukrotit. Ať už třeba úplným zákazem průjezdu, nebo nějakým zpoplatněním,“ přibližuje starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská z TOP 09 – s tím, že nechce omezovat rezidenty ze své čtvrti.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu