Před pěti lety, 21. února 2018, zaklepal na dveře domu slovenského novináře Jána Kuciaka bývalý voják Miroslav Marček a střelil ho do hrudníku. V kuchyni pak zavraždil jeho snoubenku Martinu Kušnírovou střelou do hlavy. Na stole jí ležel počítač, kde si zrovna vybírala svatební šaty. Sedmadvacetiletý investigativní reportér Kuciak psal pro Aktuality.sk o daňových podvodech týkajících se lidí blízko tehdejší vládní strany Smer premiéra Roberta Fica. Psal i o kontroverzním podnikateli Marianu Kočnerovi, který mu údajně vyhrožoval, a proto na něj podal trestní oznámení – ani po více než měsíci se jím ale policie nezabývala. Na tiskové konferenci policejního ředitele Tibora Gašpara po vraždě se proto Kuciakovi kolegové ptali: „Proč?“
Kočner je obecně považován za toho, kdo si vraždu objednal. Soud první instance jej ale obžaloby zprostil. Stejně jako jeho pravou ruku Alenu Zsuzsovou. Kauza odkryla nečekanou hloubku korupce prorostlou nejvyššími patry slovenské politiky, justice, policie a vyvolala obrovské protesty vedoucí k pádu Ficovy vlády. Nyní se k ní vrací dokument Matta Sarneckého Kuciak: Vražda novináře. Od minulého týdne jej hrají česká kina a objevil se i na programu festivalu Jeden svět.
Film začíná tajně pořízeným záběrem zavražděných, jak si vezou nákup k autu. Někdo si jejich sledování objednal a věděl o každém jejich kroku. Záběr se vrátí na konci filmu, kdy se ve světle viděného změní jeho význam. Na začátku je znepokojivým signálem hrozby i lidským zpřítomněním dvojice, která se jinak objeví jen na pár fotografiích. Byli a už nejsou. Na konci figuruje jako klíčový díl skládačky, která odhalila pavouka mafiánského systému, v jehož středu měl sedět Kočner.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu