0:00
0:00
Agenda25. 3. 20233 minuty

Trhliny ve švýcarském modelu

Astronaut

Co bude se Švýcarskem? Protože tato alpská „pevnost pro bohaté“, jak ji ve svém článku minulý týden popsal americký deník The Wall Street Journal, zjevně rychle přestává být tím, čím se donedávna zdála být. Tedy spolehlivým, racionálním až cynickým úložištěm velkých majetků, jež neklade nepříjemné otázky a je pevné jako (alpská) skála. Teď ale někdo přišel o velké peníze, byť, jak je v přítmí velkého bankovnictví zvykem, nikdo neví přesně kdo. Během krachu obří švýcarské banky Credit Suisse, jenž vrcholil předminulý víkend převzetím 176 let starého ústavu konkurenční bankou UBS, byly odepsány investice ve výši 17 miliard dolarů. Někdo se spolehl na Švýcarsko a splakal nad výdělkem.

Legendární švýcarské bankovnictví se zároveň v podstatě scvrklo na jedinou superbanku. „Co se stane, až se do problémů dostane ona?“ ptá se americký finanční deník. Všude jinde by pád banky jako Credit Suisse znamenal krizi. Ve Švýcarsku se ale jedná o ohrožení samé podstaty existence státu.

↓ INZERCE

Zmíněný The Wall Street Journal popisuje dramatické chvíle, jež se ve Švýcarsku odehrávaly předminulý čtvrtek. Naléhavý telefonát mezi třemi zástupci státu a generálním ředitelem UBS, jež byla v podstatě postavena před vládní ultimátum koupit a zachránit krachující bankovní gigant Credit Suisse, aniž by pořádně věděla, v jakém stavu se nachází a co tedy vlastně kupuje. Dramatické rychlé schvalování zákonů, jež umožňovaly obejít akcionáře krachující banky. Panika a zlost mezi akcionáři, kteří se obávali, že přijdou o veškeré investice.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc