
Dejv sedí u compu. Dejv musí sedět u compu a být on-line, jinak mu jeho Boss udělá ze života hustopeklo. Dejv chce ale taky žít. Zajít si do gymu, uvařit si k obědu hrnec špaget a pak se na chvíli natáhnout. Pustit si na břicho křečka, nechat na sebe foukat větrák a trochu si zaflexit.
Dejv je digitální flink. Boss to ví. Neví ale, co je mouse jiggler. Je to malá elektronická věcička, která umožní vrtět myší, takže to vypadá, že jste on-line, i když zrovna ležíte na gauči. Trochu Bosse vyfáknout, to je něco pro Dejva.
Dejva si představujeme jako nepříliš kvalifikovanou a motivovanou pracovní sílu, která vyplňuje tabulky a posílá maily a objednávky. Dejv žije v USA, v Německu nebo klidně tady. Svět je jen jeden a na něm miliony Dejvů, kteří pracují z domova pro nějaký ten korporát, a ne že by je to zrovna tankovalo. A jsou tu taky miliony bossů, kteří o svých zaměstnancích na home officech nějak ztrácejí přehled. A jsou z toho pěkně nervózní; Wall Street Journal cituje výzkum, podle něhož 85 procent vedoucích má pochybnosti, jsou-li jejich vzdáleně připojení pracovníci efektivní.


Bossové mají na své straně takzvaný bossware, tedy software pro kontrolu zaměstnanců, který je tak vlezlý, že z toho člověk chytá technokopřivku. Díky němu má firma přehled, jestli je zaměstnanec právě on-line, anebo se na jeho počítači už nějakou dobu nic neděje a přepnul se do režimu spánku. Dá se ovšem také měřit, jak moc píše na klávesnici nebo kliká. Některé softwary průběžně pořizují snímky zaměstnancovy obrazovky. Jiné dokážou dokonce na dálku zapnout kameru. A všechny informace pak zpracují do přehledné tabulky největších flinků. A co je na tom nejhorší, zaměstnanec to často ani nemusí vědět.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu